Zdroj: SITA/AP
Percento hlasov si zvýšil extrémistický Jobbik, ktorý sa snažil počas kampane ukazovať miernejšiu tvár. So ziskom pätiny hlasov skončil na treťom mieste s nevýrazným odstupom za zjednoteným blokom opozičných strán. Jeho šéf Gábor Vona teraz sľubuje, že ďalšie voľby v roku 2018 vyhrá práve jeho strana.
V. Orbán si príliš veľa nerobil z opozičnej ani zahraničnej kritiky. Tá poukazovala na obsadzovanie všetkých mocenských postov na dlhé funkčné obdobia, čo umožnila nová ústava v réžii Fideszu či tvrdé zdaňovanie veľkých zahraničných bánk, telekomov alebo energetických firiem.
Fidesz odmietal aj často opakované tvrdenie zjednotenej ľavicovej opozície, že nedeľné parlamentné voľby sú síce slobodné, no nie spravodlivé, čo sa prejavovalo v priestore v médiách, ale i na bilbordoch. Na zvýhodnenia Fideszu upozorňoval ešte aj blog amerického ekonóma Paula Krugmana.
Opozičné výhrady potvrdila aj predbežná správa volebnej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). "Vládna strana mala nenáležitú výhodu vďaka reštriktívnej regulácii kampane, tendenčnému mediálnemu pokrytiu a aktivitami v kampani, ktoré stierali oddelenie štátu a strany," napísala OBSE.
Zoskupenie piatich strán vedené Maďarskou socialistickou stranou (MSZP), v ktorom vystupovali predovšetkým staré tváre vrátane bývalých premiérov Ferenca Gyurcsánya či Gordona Bajnaia, čelilo tvrdej antikampani. Na bilbordoch ich vykresľovali ako kriminálnikov. Podpredsedu socialistov Gábora Simona mesiac pred voľbami zadržali pre nepriznané peniaze v Rakúsku, pričom celú kauzu zverejnil provládny denník Magyar Nemzet. Ľavica sa však nezašla tak ďaleko, aby voľby bojkotovala ako nedemokratické.
Bez programu, ale s minulosťou
„Viktátor“ nepripravil pred voľbami žiadny program. Jeho vláda namiesto toho znížila ceny energií pre domácnosti. Týždeň pred volebnou nedeľou V. Orbán otváral novú trasu metra v Budapešti. Iba päť dní pred voľbami podpísalo Maďarsko s Ruskom dohodu o úvere desať miliárd eur na výstavbu nových blokov jadrovej elektrárne Paks. Pôžičku má Budapešť začať splácať až po ich postavení do roku 2026. Neprekvapí, že V. Orbán vystupoval v EÚ proti hospodárskym sankciám voči Rusku.
Fidesz veľkú časť voličov presvedčil, že maďarská ekonomika funguje lepšie. Vlani sa HDP vymanil z poklesu a narástol o 1,1 percenta. V prospech vlády hovorí zníženie rozpočtovej sekery pod tri percentá výkonu ekonomiky. Maďarsko ako jediné z krajín Vyšehradskej štvorky nie je v procedúre nadmerného deficitu. V. Orbán však úspechy pri boji s verejným dlhom a deficitom dosiahol nielen mimoriadnymi daňami nadnárodným spoločnostiam, ale aj de facto znárodnením úspor v dôchodkových fondoch.
Voľby v Maďarsku Zdroj: SITA/AP
Keď sa vezme do úvahy celkový rast HDP od roku 2010, odkedy sa Fidesz vrátil k moci, sú už výsledky Orbánovej vlády menej presvedčivé. Tempo rastu je pomalšie než na Slovensku či v Nemecku nehovoriac o Poľsku a pobaltských republikách. Maďarsku sa podľa prepočtov TRENDU podarilo prekonať len krízové Slovinsko a Česko.
Ako rástli stredoeurópske ekonomiky (rok 2010=100)
- Litva +13,5 %
- Poľsko +8,3 %
- Rumunsko +6,5 %
- Slovensko +5,8 %
- Nemecko +4,4 %
- Rakúsko +4,0 %
- Maďarsko +1,0 %
- Česko -0,1 %
- Slovinsko -2,9%
PRAMEŇ: Eurostat, TREND
Maďari po drvivom víťazstve Fideszu budú mať možnosť zistiť, ako fungujú Orbánove recepty aj v dlhodobejšom osemročnom horizonte. Ak by V. Orbán pokračoval ďalej smerom k budovaniu autoritárskeho štátu, bude čeliť otázkam a požiadavkám na reakcie aj Európska únia. Európsky parlament síce vlani prijal správu, ktorou maďarské vedenie fakticky vyzval, aby obnovilo právny štát či nezávislosť médií, no únia sa zatiaľ nepriblížila k tomu, aby proti Budapešti použila článok sedem a pozastavila jej hlasovacie práva.
O mnohom vypovedá aj reakcia Josepha Daula, šéfa najsilnejšej frakcie v europarlamente - Európskej ľudovej strany (EPP) k výsledkom nedeľných volieb. V. Orbánovi zagratuloval k presvedčivému víťazstvu. „Maďarský ľud potvrdil svoju dôveru premiérovi Orbánovi a jeho vláde, pretože im vždy hovoril pravdu a zaviedol odvážne reformy, ktoré napravili maďarskú ekonomiku,“ vyhlásil.
Výsledky maďarských volieb 2014
(stav sčítania: 98,97 percenta, celkový počet mandátov 199)
- Fidesz-KDNP – 44,4 % (133 mandátov)(volebný výsledok v roku 2010: 52,7 %)
- MSZP-EGYÜTT-DK-PM-MLP (zjednotená ľavicová opozícia) – 25,9 % (38 mandátov) (volebný výsledok MSZP v roku 2010: 19,3 %)
- Jobbik – 20,5 % (23 mandátov)(volebný výsledok v roku 2010:16,7 %)
- LMP (Politika môže byť iná) – 5,2 % (5 mandátov)(volebný výsledok v roku 2010 7,5 %)
PRAMEŇ: www.valasztas.hu
Maďarsko volilo po prvý raz podľa novej ústavy. Aké boli zmeny?
- počet poslancov sa znížil z 386 na 199
- 106 poslancov sa volilo väčšinovým systémom, 93 pomerným s päťpercentným prahom
- voľby v jednomandátových obvodoch boli už len jednokolové, v minulosti sa konali dve kolá
- hranice volebných obvodov boli zmenené. Opozícia tvrdila, že Fidesz si ich nakreslil podľa toho, ako sa mu to hodilo. Vláda sa bránila, že len vyhovela požiadavke OBSE a Benátskej komisie, aby bolo obyvateľstvo v obvodoch rozložené rovnomernejšie
- „prebytočné“ hlasy porazených i víťazov z väčšinového systému sa pripočítavali k hlasom na celoštátnych kandidátkach
- po prvý raz mohli voliť aj zahraniční Maďari, ktorým Fidesz po nástupe k moci ponúkol zjednodušene získať maďarské občianstvo. Zaregistrovalo sa ich okolo 200-tisíc, mohli voliť poštou len celoštátne kandidátky
- Maďari prechodne žijúci v zahraničí s trvalým pobytom v Maďarsku mohli voliť len na ambasádach, zaregistrovalo sa ich len 26-tisíc
- v súkromných médiách bola zakázaná politická reklama. Súkromné televízie mohli poskytnúť priestor politikom len za podmienky, že bude pre všetkých rovnaký. Preto sa tomu radšej vyhli
- nová volebná legislatíva sa zavádzala bez súhlasu opozície
PRAMEŇ: OBSE
Ako volili v Rajke?
Fidesz valcoval aj v obci Rajka, kde sa v posledných rokoch usadilo mnoho Slovákov. Získal vyše 50 percent hlasov. Opozíciu podporilo 20 percent voličov, Jobbik bol s necelými 14 percentami pod celoštátnym priemerom, LMP so siedmimi percentmi zas mierne nad.
Staršie vydania Volieb vo svete si môžete prečítať po kliknutí na tento link
Doplnené 7.4.2014 o 18:15 o stanovisko OBSE.