Ešte pre pár mesiacmi Slováci Maďarom ticho závideli nižšie ceny palív. Rozbehla sa benzínová turistika, na čerpacích staniciach pri hraniciach bolo množstvo slovenských vozidiel.
Vláda Viktora Orbána totiž vlani v novembri zakročila proti vysokej inflácii tým, že zastropovala cenu benzínu na 480 forintov za liter (1,18 eura). To však viedlo k veľkej spotrebe a radom na čerpacích staniciach.
Výkupná cena nafty a benzínu sa zvýšila natoľko, že pre vládou zastropované ceny sa dostali do straty. Niektoré menšie spoločnosti už vo februári ohlásili bankrot. Iné prosili motoristov vrátane Slovákov, aby do Maďarska nechodili čerpať palivo.
Maďarsko koncom mája preto schválilo dvojaké ceny pre domácich a zahraničných motoristov. Zatiaľ čo vozidlá s maďarskými poznávacími značkami si mohli kúpiť dotované palivo lacnejšie, autá spoza hraníc začali platiť trhové ceny.
Nasledovali sťažnosti slovenských motoristov, ktorým dala za pravdu Európska komisia. Nariadila zrušiť diskriminačné ceny pohonných látok pre vozidlá so zahraničnými poznávacími značkami, pretože to jednotný európsky trh nepovoľuje. V opačnom prípade Maďarsku pohrozila súdom.
MOL chce zrušiť cenový strop, varuje pred nedostatkom benzínu
Koncom júna zareagoval maďarský petrochemický podnik MOL (ktorý je majoritným vlastníkom Slovnaftu). Oznámil, že na jeho čerpacích staniciach v Maďarsku si bude možné denne kúpiť iba 50 litrov benzínu a nafty za regulované ceny. To je polovica v porovnaní s pôvodným objemom. Vedenie spoločnosti MOL však nevylúčilo, že tento limit ešte viac okreše.
Cenový strop na pohonné látky by sa mal podľa riaditeľa MOL-u Zsolta Hernádiho zrušiť, pretože „skôr či neskôr povedie k nedostatku palív na trhu“. Hernádi cez víkend varoval, že Maďarsko čelí „mimoriadne nebezpečnej“ situácii, pretože strop na ceny palív zvyšuje spotrebu. „Vzniká tak otázka, ako dlho to takto môže ešte fungovať,“ pýta sa šéf MOLu.
Maďarská vláda však cenový strop na palivá medzičasom predĺžila do októbra tohto roka.
Podľa Hernádiho bude väčšina maďarskej rafinérie v auguste odstavená pre údržbu. Slovnaft je preto mimo prevádzky už teraz, pričom produkcia sa obnoví 20. júla. Tvorba zásob pohonných látok tak podľa neho pokračuje pomalšie, než sa plánovalo, a firma bude musieť požiadať vládu o čiastočné uvoľnenie palív zo strategických rezerv.
Lacnejšie potraviny, vyššie dane
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?