Maďarsko chce do roku 2030 investovať až 16 miliárd eur do navýšenia kapacity výroby elektriny a jej skladovania. Zámerom nášho južného suseda je zníženie závislosti od dovozu plynu, ktorý dodáva väčšinou Rusko, uviedol to minister technológií a priemyslu, László Palkovics.
Podľa dohody podpísanej minulý rok, ešte pred začiatkom vojny na Ukrajine, Maďarsko dostáva 3,5 miliardy metrov kubických plynu ročne cez Bulharsko a Srbsko - v rámci pätnásťročnej dohody s ruským Gazpromom, a ďalšiu jednu miliardu metrov kubických plynu ročne z Rakúska.
V júli vláda Viktora Orbána zrušila niekoľkoročné „zastropovanie“ cien energií pre domácnosti s vyššou spotrebou, čo podľa ministra L. Palkovicsa prispeje k poklesu spotreby plynu.
Maďarsko tlačí na zníženie podielu plynu na celkovej spotrebovanej energii na 26 percent do konca tohto desaťročia z minuloročných 35 percent.
„Súčasná situácia je určite motivujúca vo viacerých veciach," povedal L. Palkovics na konferencii organizovanej finančným spravodajským portálom portfolio.hu.
Minister technológií a priemyslu konštatoval, že nainštalovaná kapacita solárnej energie dosiahne do roku 2024 osem gigawatt hodín, pričom pretrvávajúci dopyt z priemyselného sektora si bude vyžadovať ďalšie investície zamerané na prepracovanie elektrickej siete a kapacít na skladovanie energie.
„Rozvoj elektrizačnej siete a skladovacích kapacít v blízkosti solárnych elektrární nie je na takej úrovni, ako by mal byť,“ povedal minister s tým, že podrobnejšie plány vláda načrtne v októbri.
Podľa jeho slov by mohol plánovaný projekt predĺžiť životnosť existujúcich blokov v maďarskej jadrovej elektrárni Paks o dve desaťročia.