Maďarský premiér Viktor Orbán zostane vo funkcii ďalšie štyri roky. Jeho vládny blok strán Fidesz-KDNP, ktorý je pri moci od roku 2010, dosiahol v nedeľňajších voľbách jasné víťazstvo a podľa doterajších výsledkov smeruje opäť k dvojtretinovej väčšine v parlamente. TASR informácie prevzala z agentúr APA, AP, AFP a MTI

Obrovské víťazstvo

Zo sčítania 91,06 percenta hlasov vyplýva, že Fidesz-KDNP by v 199-člennom parlamente obsadil 135 kresiel (67,84 percenta). Zoskupenie šiestich opozičných strán V jednote za Maďarsko by malo len 56 mandátov (28,14 percenta), ukazujú priebežné výsledky zverejňované Národnou volebnou kanceláriou (NVI).

„Dosiahli sme obrovské víťazstvo. Ešte aj z Mesiaca ho vidieť, ale z Bruselu určite," povedal Orbán pred stovkami priaznivcov zhromaždenými pred volebnou centrálou Fideszu.

Premiér vyjadril vďaku zahraničným Maďarom a zvlášť Maďarom v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny, ktorým odkázal, aby sa nebáli a vydržali, pretože ich materská vlasť je s nimi.

Piaty cyklus vládnutia

Orbán zdôraznil, že boli zmobilizované obrovské medzinárodné sily a organizácie. „Všetky peniaze, ktoré ste dali maďarskej ľavici, boli vyhodené," konštatoval predseda vlády a predseda Fideszu, ktorý sa tak pripravuje na svoj piaty cyklus vládnutia.

V maďarskom parlamente zasadá celkom 199 poslancov, z nich 93 je volených pomerným spôsobom a 106 väčšinovým.

V jednomandátových obvodoch Fidesz podľa doterajších výsledkov získal 88 kresiel, opozícia osemnásť. Fidesz, ktorý v Maďarsku vládne od roku 2010, tak zostane pri moci ďalšie štyri roky.

Opozícia voľby spochybňuje

Opozícia, ktorá po prvý raz kandidovala proti Orbánovi zjednotená, vyjadrila sklamanie. ,,Uznávame víťazstvo Fideszu," povedal líder opozičného zoskupenia, konzervatívec Péter Márki-Zay, podľa ktorého však bolo vopred jasné, že to bude ,,veľmi nerovný súboj", keďže opoziční politici boli takmer vylúčení zo štátnych médií.

,,Spochybňujeme však, že by tieto voľby boli demokratické a slobodné. Fidesz vyhral len vďaka tomuto (volebnému) systému," vyhlásil Márki-Zay. Sám nezískal ani mandát vo svojom volebnom obvode v mestečku Hódmezővásárhely na juhovýchode Maďarska, kde je od roku 2018 primátorom a kde bol vyzývateľom dlhoročného poslanca Fideszu a exministra Jánosa Lázára.

Prekvapením je podľa agentúr výsledok radikálneho pravicového Hnutia Naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom), ktoré prekonalo päťpercentnú hranicu vstupu do parlamentu a mohlo by v ňom obsadiť sedem kresiel. Do zákonodarného zboru sa dostal ešte jeden zástupca nemeckej menšiny. Ten v uplynulých rokoch hlasoval spolu s Fideszom, všíma si APA.

Pragmatická kampaň

Premiér Orbán sa v predvolebnej kampani prezentoval ako pragmatik, ktorý zaistí, že Maďarsko zostane mimo vojny na Ukrajine a neocitne sa bez dodávok energetických surovín. Šesťčlennú opozičnú alianciu naopak obviňoval, že Maďarsko zavlečie do konfliktu, čo zástupcovia zoskupení Spoločne za Maďarsko popierali.

Orbán je v maďarskej politike 33 rokov. Jeho strana Fidesz za posledných dvanásť rokov aj vďaka ústavnej väčšine v parlamente presadila hlboké zmeny v politickom, spoločenskom i ekonomickom živote krajiny. Vláda Fideszu pritom už roky vedie spory s Európskou komisiou, podľa ktorej obmedzuje princípy demokracie a právneho štátu aj slobodu médií.

Účasť na voľbách dosiahla podľa NVI 69,49 percenta, čo je tesne za hodnotou spred štyroch rokov. Celkovo by to mohla byť tretia najvyššia účasť od roku 1990 – po rokoch 2002 (70,53 percenta) a 2018 (70,22 percenta).

Zároveň s voľbami sa v nedeľu konalo vládou presadené referendum o takzvanom zákone proti pedofílii, ktorý sa týka sexuálnych menšín. Zákon kritizujú ochrancovia ľudských práv aj Európska komisia.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na neformálnu večeru lídrov EÚ pred stredajším summitom krajín EÚ a západného Balkánu v slovinskom mestečku Brdo pri Kranju v utorok 5. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Orbán je na čele predvolebných prieskumov aj napriek svojim vzťahom s Putinom