Maďarský parlament v piatok schválil nový zákon o centrálnej banke napriek protestom z Európskej únie (EÚ) a Európskej centrálnej banky (ECB). Podľa nich nový zákon ohrozuje nezávislosť maďarskej centrálnej banky. O schválení informovala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na parlamentné internetové stránky.
Kvôli nesúhlasu s novým zákonom sa v polovici decembra nečakane prerušili prípravné rokovania medzi maďarskou vládou, EÚ a Medzinárodným menovým fondom o poskytnutí záložného úveru.
Podľa internetových stránok sa z 386 poslancov pre zákon vyslovilo 293 a štyria boli proti. Poslanci opozičných socialistov a liberálnej ekologickej strany LMP sa hlasovania nezúčastnili.
Samotná maďarská centrálna banka dnes vo vyhlásení uviedla, že nový zákon a ďalšie právne predpisy, ktoré umožnia prepojenie banky s finančným regulátorom, vážne ohrozia záujmy krajiny a umožnia vláde ovplyvňovať rozhodnutia centrálnej banky.
„Tieto nové zákony vytvárajú možnosť ovplyvňovať rozhodovanie centrálnej banky na základe vládnych a straníckych záujmov, čo je proti základnej zmluve Európskej únie," uvádza sa vo vyhlásení. Podľa banky zákon ďalej zvyšuje nepredvídateľnosť ekonomickej situácie v Maďarsku a ohrozuje ekonomickú stabilitu štátu.
Maďarský premiér Viktor Orbán odmietol požiadavky EÚ, aby zákon stiahol, s tým, že nebude prijímať rozkazy z Bruselu. V dnešnom rozhovore pre miestny rozhlas uviedol, že vláda urobila niektoré zmeny v zákone na základe požiadavok ECB. Ta vzniesla proti zákonu 15 námietok, z ktorých vláda vyhovela trinástim. Dva body však ponechala a V. Orbán uviedol, že pokiaľ bude treba, je pripravený brániť vlastné rozhodnutie aj pred súdom.
Nový zákon umožňuje predsedovi vlády menovať tretieho viceguvernéra a oslabiť tak postavenie guvernéra. Tiež zavádza zlúčenie centrálnej banky s maďarským úradom pre dohľad nad finančným trhom (PSZAF), čo by znamenalo vznik nového orgánu a pre vládu šancu odstaviť guvernéra centrálnej banky jeho degradovaním na viceguvernéra novej inštitúcie.
Foto na titulke - SITA/AP