Počet Maďarov, ktorí v referende odmietli migračné kvóty, je vysoký, takže to musí brať do úvahy aj Brusel. V reakcii na výsledky plebiscitu to vyhlásil hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács. Výsledok podľa neho zaväzuje aj maďarskú vládu a parlament, pretože výrazná väčšina voličov jednoznačne odmietla relokáciu utečencov.

„Vzhľadom na to, že referendum iniciovala vláda, nemôže konať inak, než rozhodnutie považovať za záväzné,“ dodal. Účasť Maďarov v referende o utečeneckých kvótach by mala dosiahnuť 42 percent. Kvóty podporilo iba malé percento respondentov. Tento výsledok by znamenal, že proti kvótam by sa vyslovilo 3,2 milióna a za 168-tisíc maďarských voličov.

Jeden z poslancov za vládnu stranu Fidesz Gergely Gulyás očakával účasť len okolo 45 percent. Aj napriek tomu označil referendum za „jasné víťazstvo“. Jeho strana bude vraj rešpektovať vôľu ľudu.

Zlý deň pre Orbána

Víťazstvo oznámil aj predseda opozičnej strany Demokratickej koalície Ferenc Gyurcsány, bývalý predseda socialistickej vlády. V. Orbán podľa neho s referendom zariskoval, utrpel však obrovskú porážku.

Neplatné referendum neznamená porážku pre vládnucu stranu Fidesz, ale pre celé Maďarsko, reagoval predseda ultrapravicovej opozičnej strany Jobbik Gábor Vona na plebiscit o utečeneckých kvótach. Šéf Jobbiku súčasne vyzval premiéra V. Orbána, aby odstúpil, informovala agentúra MTI.

Väčšina voličov podľa G. Vonu svojím prístupom k referendu nevyslala odkaz Bruselu, ale premiérovi V. Orbánovi. Maďarskí voliči podľa neho dali najavo, že sa viac ako migrácie obávajú prílišnej moci Orbánovej vlády. G. Vona vyjadril presvedčenie, že Brusel sa bude zaujímať iba o to, či bolo referendum platné.

„Myslím, že keď bude účasť okolo 40 percent, bude to pre V. Orbána a jeho vládu fiasko,“ uviedol pred skončením hlasovania maďarský analytik Attila Juhász. Ten odhadoval volebnú účasť medzi 44 až 46 percentami. V. Orbán ešte v sobotu vyzýval Maďarov, aby prišli hlasovať a kvóty odmietli.

Na výsledky maďarského referenda už reagoval napríklad luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn. „Nie je to dobrý deň pre pána Orbána a, naopak, nie je to taký zlý deň pre Maďarsko a EÚ,“ povedal. Maďarský ľud sa podľa neho ukázal byť viac európsky ako jeho vláda. Nedostatočnú účasť v ľudovom hlasovaní označil za „pasívny odpor“ väčšiny.

„Dúfam, že sa v EÚ postavíme dôsledne na stranu väčšiny Maďarov a proti kurzu maďarskej vlády,“ dodal šéf luxemburskej diplomacie s tým, že si Maďari zaslúžia za svoje rozhodnutie rešpekt.