Schéma, ktorú Madagaskar vymyslel na ochranu pred náhlym kolapsom trhu s vanilkou, nevychádza. Zámerom bolo zaviesť minimálnu cenu 250 dolárov za kilogram počas posledných troch rokov, no viedlo to k patovej situácii. Na pestovateľských poliach a v skladoch exportérov v Save na severovýchode ostrova sa teraz hromadia stovky ton nepredaných strukov. Prezident ostrova Andry Rajoelina priznal svoje zlyhanie, píše francúzsky Le Monde.
Žiadne podrobnosti o plánovaných opatreniach na nápravu však nezverejnil. Prebiehajú intenzívne rozhovory s hlavnými americkými a európskymi importérmi, ktorí sú v silnej pozícii voči vláde.
Keďže do prezidentských volieb naplánovaných na november zostáva menej ako sedem mesiacov, v stávke je veľa. Politika cenovej kontroly spustená na začiatku pandémie prehĺbila finančnú aj menovú nerovnováhu madagaskarskej ekonomiky.
Vyčerpaný rozpočet
Veľký ostrov v Indickom oceáne vykrýva 80 percent svetovej produkcie vanilky, vďaka čomu je popredným producentom. Táto komodita mu zabezpečuje štvrtinu príjmov z exportu a následné príjmy do už vyčerpaného štátneho rozpočtu. Situácia je tak vážna, že vyvolala obavy medzi odborníkmi z Medzinárodného menového fondu koncom marca. „Zdá sa, že nedávna reforma vo vanilkovom sektore viedla k výraznému zníženiu prílevu devízových prostriedkov a mala by sa prehodnotiť,“ skonštatovali. Ariary stratil 25 percent svojej hodnoty voči doláru, čím sa zvýšili ceny dovážaných produktov vrátane ryže, ktorú vláda dotuje na vyrovnanie sociálnej krízy.
Krajine už Svetová banka sľúbila pomoc. Rokuje sa o rozpočtovej podpore vo výške 91,2 milióna eur. To má umožniť vláde pokračovať v plnení svojich záväzkov, najmä pokiaľ ide o odmeňovanie štátnych zamestnancov. Medzinárodná finančná inštitúcia zostáva jediným darcom, ktorý je ochotný poskytnúť priamu podporu štátnemu rozpočtu po sprenevere pomoci poskytnutej počas pandémie.
Cena vanilky nie je podľa kupujúcich „v súlade s realitou trhu“. V roku 2019 dosiahla maximum nad 600 dolárov za kilogram, no pandémia odvtedy zmenila situáciu na trhu. Dopyt klesol, najmä odkedy sa potravinárske spoločnosti rozhodli získavať viac syntetického vanilínu, keďže ceny pravej vanilky považovali za prehnané. Ďalší výrobcovia ako Papua Nová Guinea a Uganda to tiež využili na posilnenie svojej pozície. Roky špekulácií viedli k zabratiu pôdy v Save, čo prinieslo rekordnú produkciu v roku 2022.
Exportéri považujú vládny projekt za netransparentný. Udeľovanie súhlasov, oficiálne podmienené úplnou repatriáciou príjmov v cudzej mene, označili za mechanizmus vylučujúci niektorých hráčov v prospech tých, ktorí sú blízko režimu, aj keď sú nováčikmi v sektore.