V prístupe k ukrajinskému napätiu sa Emmanuel Macron profiluje ako hlas Európy. Prvým krokom bolo volanie po samostatných európskych dialógoch s Ruskom, s ktorým sa francúzsky prezident obrátil na Európsky parlament.

V piatok prebehol telefonát medzi E. Macronom a ruským prezidentom Vladimírom Putinom, ktorý mal za cieľ hľadať spoločnú cestu k upokojeniu situácie, píše Bloomberg

Podľa zdrojov z elyzejského paláca povedal V. Putin francúzskemu prezidentovi, že je jediným, s kým sa dá pri diskusiách o kríze ísť do hĺbky, a že mu na dialógu záleží.

Napriek pozitívnemu marketingu ale nemožno ukázať na konkrétne výsledky. E. Macron hovoril o potrebe rešpektovania suverenity Ukrajiny, V. Putin o narušení geopolitického ekvilibria v dôsledku rozširovania NATO.

KK56 Štrasburg - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vystupuje v pléne Európskeho parlamentu, kde predstavil priority predsedníctva svojej krajiny v Rade EÚ, ktoré sa začalo 1. januára, 19. januára 2022 v Štrasburgu. FOTO TASR/AP
French President Emmanuel Macron delivers a speech at the European Parliament Wednesday, Jan. 19, 2022 in Strasbourg, eastern France. (AP Photo/Jean-Francois Badias)
Neprehliadnite

Podkopal Macron úsilie členov aliancie NATO v otázke Ruska?

Macronova europolitika

Telefonát podčiarkol odhodlanie Francúzska presadiť za vyjednávacím stolom rovnocenné miesto pre seba a Európu. Paríž sa historicky považuje za hráča, ktorý je v NATO, ale nie je naň odkázaný. To sa prejavilo aj v roku 1966, keď vtedajší prezident Charles De Gaulle z aliancie vystúpil, aby ochránil samostatnosť francúzskeho nukleárneho programu.

E. Macron spája dôraz na Francúzsko s dôrazom na EÚ ako samostatného hráča. Minulý rok napríklad európske vlády varoval pred naivitou obrannej závislosti na Spojených štátoch.

Momentum pre budovanie strategicky autonómnej Európy momentálne čerpá z programu francúzskeho predsedníctva Rady EÚ, ale aj z blížiacich sa prezidentských volieb, v ktorých si E. Macron zatiaľ drží takmer päťpercentný náskok. 

V kontexte Ukrajiny môže cesta za dôležitejšou úlohou pre Európu viesť cez Normandský formát, ktorého súčasťou sú okrem Kyjevu Rusko, Nemecko a Francúzsko. Jedná sa momentálne o jediné užšie zoskupenie štátov, v ktorom Paríž a Berlín participujú.

Snaha o strategické sebaurčenie nie je obmedzený na gestá a črtá sa aj v prezidentových snoch o Európskej armáde.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa