Británia poskytne v najbližších troch rokoch Francúzsku 480 miliónov libier (asi 542,2 miliónov eur) za pomoc v potlačení nelegálnej migrácie, konkrétne počtu malých lodí s migrantmi preplávajúcich Lamanšský prieliv. Dnes sa na tom v Paríži dohodli britský premiér Rishi Sunak a francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Británia a Francúzsko sa usilujú o prehĺbenie vzájomných vzťahov po diplomatických nezhodách, ktoré vznikli po odchode Británie s Európskej únie.
„Ak budeme úprimní, musíme si priznať, že vzťahy medzi našimi krajinami v posledných rokoch utrpeli...ale dnes sme našu spoluprácu posunuli na novú úroveň,“ vyhlásil Sunak. Macron neskôr reagoval, že „je čas na nový začiatok“.
Za britské peniaze vo Francúzsku vznikne nové detenčné centrum pre migrantov, britský Národný kriminálny úrad (NCA) a jeho francúzsky náprotivok vyšlú svojich zástupcov do krajín pozdĺž migračnej cesty, ktorú využívajú pašeráci, a obe krajiny chcú tiež zintenzívniť hliadkovanie v mori a modernizovať sledovacie technológie.
Kľúčová téma pre Sunaka
Nelegálna migrácia je v súčasnej dobe kľúčovou témou pre konzervatívnu Sunakovu vládu, ktorá sa v Británii usiluje o presadenie zákona, ktorý by ministerstvu umožnil vyhosťovať ľudí bez nároku na azyl, ak sa do Británie dostanú nelegálnou cestou.
Spoločné rokovanie lídrov Francúzska a Británie, jediných európskych jadrových veľmocí a stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, sa dnes konalo prvýkrát po piatich rokoch, uvádza agentúra Reuters. Okrem migrácie rokovali dnes Sunak a Macron aj o energetike a vojne na Ukrajine.
„Všetka spolupráca, o ktorej sme sa dnes bavili, by však nedávala zmysel bez posilnenia a prepojenia občianskych spoločností. Stretli sme sa s britskými aj francúzskymi podnikateľmi, mladými britskými a francúzskymi talentami a chceme tiež prehĺbiť spoluprácu medzi našimi športovcami aj napríklad múzeami,“ povedal v závere svojho prejavu na tlačovej konferencii Macron.