Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvíťazil v prvom kole volieb hlavy štátu, ktoré sa konalo v nedeľu. V druhom kole hlasovania sa o dva týždne opäť stretne so svojou krajne pravicovou súperkou Marine Le Penovou. Vyplýva to z aktualizovaných odhadov na základe takmer úplných výsledkov sčítania, ktoré v noci na pondelok priniesla agentúra AFP.
Macrona podľa odhadov agentúr Ifop, Opinionway alebo Ipsos volilo o štyri až šesť percent viac hlasujúcich ako Le Penovú.
Neúspech tradičných vládnych strán
Prognózy po sčítaní vyše 90 percent hlasov ukazujú, že Macron ich získal 28 – 29 percent a Le Penová 22 – 24 percent. Je to o niečo vyšší rozdiel, než predpovedali predvolebné prieskumy.
Tretí sa v nedeľu umiestnil krajne ľavicový politik Jean-Luc Mélenchon s podporou 21,95 percenta.
Nasleduje ďalší zástupca krajnej pravice Éric Zemmour so ziskom 7,05 percenta. Televízia France 24 v tejto súvislosti konštatovala, že za krajnú pravicu, so Zemmourovými siedmimi percentami, hlasovala až tretina voličov, čo je dosiaľ najlepší výsledok tohto politického tábora v krajine.
Zvyšní ôsmi kandidáti dostali menej ako päť percent hlasov. Voľby sú tak výrazným neúspechom pre ,,tradičné" vládne strany – Socialistickú stranu (PS) i Republikánov (LR). Konzervatívna politička Valérie Pécresseová z LR dostala 4,79 percenta, kandidát Zelených Yannick Jadot 4,58 percenta a socialistická starostka Paríža Anne Hidalgová 1,73 percenta hlasov.
Oprávnenie voliť malo približne 48,7 milióna obyvateľov Francúzska. Účasť na voľbách dosiahla približne 74 percent, čo je pokles o takmer štyri body oproti prvému kolu prezidentských volieb z roku 2017. Konečné výsledky sa očakávajú v pondelok.
Druhé kolo môže byť tesné
Macrona i Le Penovú teraz čakajú dva týždne náročnej kampane pred druhým kolom volieb, ktoré sa uskutoční 24. apríla. Tento duel zrejme skončí oveľa tesnejším výsledkom než v roku 2017, keď Macron porazil šéfku krajnej pravice so ziskom 66 percent hlasov. Naznačujú to aj štyri prieskumy z nedeľňajšieho večera. Podľa ich priemeru by druhé kolo skončilo pomerom 53 k 47 percentám v prospech Macrona, priblížila AFP.
Macron oznámil, že v kampani bude pokračovať už v pondelok v severnom Francúzsku. Le Penová sa najskôr zíde so svojím tímom a v stretnutiach s voličmi v menších mestách a na vidieku chce pokračovať neskôr v priebehu týždňa.
Kľúčovým momentom ďalšej fázy kampane bude televízna diskusia oboch prezidentských kandidátov 20. apríla. Posledná debata, sledovaná miliónmi divákov, máva značný vplyv na konečný výsledok, čo sa prejavilo aj v roku 2017, keď z nej úspešnejšie vyšiel Macron, dopĺňa AFP.
Súčasného centristického prezidenta už v nedeľu večer podporili Jadot, Hidalgová i Pécresseová. Zemmour svojich voličov vyzval, aby hlasovali za Le Penovú. Mélenchon avizoval, že sa najprv poradí so svojimi voličmi a až potom oznámi, koho podporí v druhom kole. Zároveň ich však vyzval, aby nehlasovali za Le Penovú.
Snaha o druhé funkčné obdobie
Emmanuel Macron sa v tohtoročných voľbách uchádza už o druhé funkčné obdobie. Agentúra Reuters však upozorňuje, že za posledných 20 rokov sa vo Francúzku žiadnemu prezidentovi nepodarilo získať aj druhé funkčné obdobie.
Predvolebné analýzy upozorňovali na riziko vysokej neúčasti a na veľký podiel voličov, ktorí sa rozhodovali na poslednú chvíľu, čo robilo voľby značne nevyspytateľnými. Priebežné čísla o účasti sú dnes nižšie ako pri posledných troch volebných cykloch, držia sa však nad rekordne nízkymi hodnotami z roku 2002. Vtedy podľa franceinfo do 17:00 prišlo k urnám len necelých 59 percent voličov.
Agentúra AFP popoludní informovala o troch nových odhadoch, podľa ktorých dnes účasť dosiahne zhruba 73,5 až 76 percent percent. Akákoľvek možnosť v tomto rozmedzí by znamenala druhé najnižšie číslo v histórii prezidentských súbojov vo Francúzsku. Definitívne jasno bude po ôsmej hodine, kedy sa zatvárajú volebné miestnosti vo veľkých mestách, na iných miestach hlasovanie končí skôr.
Nezáujem Parížanov a voličov na Korzike
Podľa denníka Le Monde dnes volebnú účasť sťahoval nezáujem Parížanov a voličov na Korzike. V širšom centre hlavného mesta do 17.00 hod. odovzdalo hlasy 52,17 percent právoplatných voličov, na predmestí Seine-Saint-Denis to bolo ešte skoro o pol percentuálneho bodu menej. V juhozápadnom departemente Dordogne naopak do rovnakého času prišlo odvoliť 75 percent miestneho elektorátu.
Napriek tomu sa pri niektorých volebných miestnostiach v Paríži tvorili rady na viac ako hodinu, hlásili komentátori v spravodajstve franceinfo. Zástupy ľudí v podvečer čakali aj pred sídlami volebných štábov popredných kandidátov. Prezident Macron napríklad strávi volebný večer v jednom z pavilónov na výstavisku pri Porte de Versailles juhozápadne od úplného centra francúzskej metropoly.