Jeden z Churchillových výrokov sa zdá byť motiváciou za pretrvávajúcou komunikáciou medzi francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom či talianskym premiérom Mariom Draghim s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, píše Jamie Dettmer, redaktor portálu Politico.
Tieto telefonické rozhovory však podľa neho dráždia aj Ukrajincov, aj krajiny Európy susediace s Ruskom. Sú znepokojené a obávajú sa, že Kremeľ využíva rozhovory na to, aby rozhádal západných spojencov, a že Macron sleduje otrávený mierový plán, ktorého výsledkom by mohlo byť to, že Ukrajina sa vzdá územia, konštatuje ďalej Dettmer.
Francúzsky činiteľ však tvrdí, že lídri Macrona pre jeho snahy nespravodlivo pranierujú, pričom dodáva, že v dôsledku ich odmietania môže dôjsť k prehliadnutiu skutočných rizík.
Nepochopený Macron
Dmytro Kuleba, ukrajinský minister zahraničných vecí, v sobotu kritizoval francúzskeho lídra po tom, čo Macron povedal, že je dôležité, aby nedošlo k poníženiu Ruska, a argumentoval, že dvere by mali ostať pootvorené, aby v prípade ukončenia vojny mohlo dôjsť k vytvoreniu cesty von prostredníctvom diplomatických kanálov.
„Výzvy na vyhnutie sa poníženiu Ruska môžu ponížiť len Francúzsko a každú krajinu, ktorá na to vyzve,“ napísal Kuleba na Twitteri.
Aj iné telefonáty a stretnutia medzi Macronom a Putinom boli ostro odsúdené. V apríli sa poľský premiér Mateusz Morawiecki vysmial francúzskemu lídrovi, keď sa ho opýtal, koľkokrát už s Putinom rokoval a čo tým dosiahol, píše Dettmer.
Macron sa obáva jadrového rizika a toho, že riziko chybného úsudku je príliš ľahko prehliadané, povedal Dettmerovi jeden z francúzskych diplomatov, pričom dodal, že do konfliktu sú zapojené štyri veľmoci vyzbrojené jadrovými zbraňami. „Áno, mali by sme diskutovať,“ uzavrel diplomat.
Hrozba jadrového útoku
Profesor Graham Allison varoval, že vojna na Ukrajine je jednoznačne Putinovou vojnou a ruský líder vie, že nemôže prehrať bez toho, aby riskoval svoj režim či dokonca svoj vlastný život. Dodal, že ak bude Putin dotlačený k tomu, aby si vybral medzi potupným ústupom a eskalovaním úrovne násilia, tak by sme sa mali pripraviť na to najhoršie.
Mike Mullen, bývalý predseda Zboru náčelníkov štábov Ozbrojených síl USA, minulý mesiac vyzval predstaviteľov USA, aby zvážili možnosť, že Rusko použije uprostred prebiehajúcej invázie na Ukrajinu jadrovú zbraň – pravdepodobne taktickú.
Vo všeobecnosti panuje názor, že pravdepodobnosť toho, že Putin použije jadrovú zbraň, je nízka, no prezieravosť diktuje, že by komunikačné linky mali ostať otvorené tak, ako tomu bolo počas studenej vojny – minimálne preto, aby sme sa uistili, že šanca, že dôjde k nedorozumeniam či chybným úsudkom, bude minimálna, píše Dettmer. Rozhovory doteraz fungovali aj napriek zástupným vojnám a napätým konfrontáciám, dodáva a približuje, že Západ a Sovietsky zväz nikdy neboli blízko tomu, aby si vymenili jadrové rakety.
No vojny sú extrémne nepredvídateľné, konštatuje Dettmer. Môžu eskalovať až príliš rýchlo a ako Macron zdôraznil, on sa len snaží vyhnúť tomu, aby konflikt prerástol do rozsiahlejšej a ešte katastrofálnejšej vojny.