Francúzsky prezident Emmanuel Macrona v utorok večer usporiadal stretnutie európskych výrobcov vakcín proti chorobe Covid-19. Spoločne hľadali riešenie, ako urýchliť výrobu a zvýšiť objemy dodávok pre európsky trh, napísala agentúra AFP s odvolaním sa na prezidentský úrad.
Väčšina európskych krajín sa v tejto chvíli stretáva s nedostatkom prípravkov na očkovanie, výrobcovia vakcín majú z rôznych dôvodov oneskorenie v dodávkach. Napríklad francúzska Sanofi už skôr ponúkla svoje laboratóriá na výrobu vakcíny firmy BioNTech, nemecký farmaceutický gigant Bayer chce spolupracovať s biotechnologickou firmou CureVac. Zvyčajne trvá transfer technológií viac ako 18 mesiacov, politici a výrobcovia sa teraz snažia nájsť cestu, ako tento proces urýchliť, píše AFP.
Česi budú vyrábať vakcínu proti Covidu-19. Na trh by sa mohla dostať už v apríli
Z množstva priemyselných firiem sa stretnutia zúčastnili výrobcovia vakcín (BioNTech, Pfizer, Moderna, AstraZeneca, CureVac, Janssen, Valneva a Novavax), hlavní dodávatelia do farmaceutického priemyslu, ktorí majú výrobné závody vo Francúzsku a tiež veterinárne laboratóriá.
Francúzsko sa snaží urýchliť očkovanie. Macron v utorok v televízii TF1 uviedol, že do konca leta dostanú očkovanie všetci Francúzi, ktorí o neho prejavia záujem. Zároveň dodal, že vírus sa veľmi rýchlo vyvíja a farmaceutické firmy sa musia začať pripravovať na očkovanie, ktoré bude potrebné tento rok v zime a na začiatku budúceho roka, píše agentúra Reuters.
Vakcína ako nástroj politického boja. Európska únia zvažuje zákaz exportu vakcín
Francúzsko, ktoré má 67 miliónov obyvateľov, použilo 1,6 milióna dávok vakcíny proti Covidu-19, druhú dávku dostalo 103 000 ľudí, uvádza agentúra Reuters. Francúzsko má aktuálne k dispozícii 2,6 milióna dávok vakcíny, ďalšieho 1,1 milióna by malo do krajiny doraziť tento týždeň.
Vo Francúzsku sa za posledný deň objavilo 23 337 nových prípadov nákazy koronavírusom. V krajine sú prítomné tak britská, ako aj juhoafrická mutácia. V Paríži a okolí predstavujú tieto nákazlivejšie mutácie 15 až 20 percent nových prípadov, zatiaľ čo na začiatku januára to bolo len šesť percent. Vo francúzskych nemocniciach leží 28 029 pacientov. Od začiatku epidémie vo Francúzsku zomrelo s Covidom-19 viac ako 77 000 ľudí.