Podľa francúzskej hlavy štátu je sloboda tlače „najvyšším prejavom slobody“ a novinári sú prví „ohrozovaní propagandou“. Preto chce, aby webstránky zverejňovali informácie o tom, kto ich platí, a aby bolo množstvo peňazí za sponzorovaný obsah obmedzené.

V prípade falošných správ by francúzske úrady mohli podniknúť mimoriadne právne kroky na potlačenie takéhoto obsahu, v niektorých prípadoch by mohli pristúpiť až k blokovaniu prístupu k takýmto webstránkam, vysvetlil Macron.

Prezident odsúdil skutočnosť, že „existuje finančná stratégia na podporu pochybností a vytváranie alternatívnych skutočností, ktoré umožňujú ľuďom myslieť si, že médiá a politici vždy viac alebo menej klamú.“

Zdôraznil tiež, že „slobodu tlače nenapádajú len diktatúry“, ale aj demokratické krajiny vrátane Európskych štátov a odvolal sa pri tom na Maďarsko a Poľsko a ich ostatné konanie v súvislosti so slobodou médií.

V kontexte slobody tlače tiež Macron spomenul Turecko a Rusko, ktoré by podľa neho ako signatárske krajiny Európskeho dohovoru o ľudských právach mali „splniť svoje záväzky“.