„Musíme zreformovať Schengenský priestor. Bez kontroly našich vonkajších hraníc nemôže existovať sloboda pohybu,“ povedal.
Schengenská rada
Macron predstúpil pred ministrov spravodlivosti a vnútra EÚ počas ich zasadnutia, ktoré sa konalo na severe Francúzska. „Schengenská rada“ by podľa neho posudzovala to, ako priestor funguje, a takisto by prijímala spoločné rozhodnutia a uľahčovala koordináciu počas kríz, píše Reuters.
„Táto rada by sa mohla stať tvárou silnej, chrániacej Európy, ktorá nemá problém s kontrolou svojich hraníc a tým pádom aj svojej budúcnosti,“ povedal v stredu E. Macron.
Jej inauguračná schôdza by sa mohla konať 3. marca, keď sa má konať nasledujúce zasadnutie ministrov spravodlivosti a vnútorných záležitostí EÚ, dodal. Aby takýto návrh vstúpil do platnosti, vyžaduje si podporu ostatných 27 členských štátov EÚ. Podľa francúzskych predstaviteľov by však nevyžadoval žiadnu zmenu zmlúv EÚ.
Európu rozdeľuje migrácia
Obavy v oblasti národnej bezpečnosti, vlny migrantov a pandémia súvisiaca s ochorením covid-19 viedli k znovuzavedeniu kontrol na hraniciach schengenského priestoru a ku kritike toho, ako priestor funguje, čo podkopalo úspech spájaný s týmto míľnikom európskej integrácie.
EÚ už roky rozdeľuje otázka jej reakcie na imigráciu a dohľad nad vonkajšími hranicami schengenského priestoru. Francúzsko takisto navrhlo mechanizmus núdzovej reakcie, ktorý by sa spustil v prípade ohrozenia vonkajších hraníc bloku, a rozsiahlu reformu azylovej politiky EÚ.
Nemecko a Európska komisia vo štvrtok podporili vytvorenie Schengenskej rady. Ostatné krajiny sa ešte nevyjadrili.
„Nemecko podporí návrh Francúzska. Je správne a dôležité v rámci schengenského priestoru užšie spolupracovať,“ povedala nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.
„Veľmi vítam návrh týkajúci sa vytvorenia Schengenskej rady, naozaj potrebujeme posilniť politické riadenie Schengenu,“ vyjadrila sa eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová na zasadnutí ministrov.