Prišli ste s iniciatívou, že veľa z vašich členov a firiem združených v AZZZ by radi robilo aj vlastné testovanie, teda mimo toho štátneho celoplošného testovania. Aký bol dôvod?

V prvom rade už dnes testovanie realizujeme. Jednak si objednávame u laboratórií PCR testy, ale začali sme v posledných dňoch realizovať aj antigénové testy. Máme to buď cez pracovnú zdravotnú službu, ale máme aj zazmluvnených zdravotníckych pracovníkov.

Z akého dôvodu to robíte?

Realizujeme to práve preto, aby sme zabezpečili, že zamestnanci, ktorí majú podozrenie z akékoľvek kontaktu s potenciálne nakazenou osobou alebo majú nejaký z príznakov covidu, tak nenakazia ďalších ľudí. Pokiaľ sa dostane vírus na pracovisko, je to pre firmy najdrahšia záležitosť.

Prečo ale chcete robiť vlastné testovanie pre svojich zamestnancov miesto celoplošného?

Dôvod je jednoduchý. Obávame sa, že 2. novembra tu bude veľká kombinácia tých, ktorí by sa neprišli testovať a tých, ktorí budú pozitívne testovaní, čím nám môže vypadnúť 30 až 40 percent ľudí. To už bude zásadný problém zabezpečiť výrobu a prevádzku vo firmách.

Ako by ste si vlastným testovaním pomohli?

Chceme aspoň eliminovať tých, ktorí sa dnes obávajú ísť na testovanie. Mnohí nechcú podstúpiť diskomfort dlhého čakania, ale zároveň sa obávajú prípadnej nákazy na odberových miestach. To je určite legitímna obava.

Zatiaľ sme sa ale so štátom nedohodli, nechcú nám to povoliť, nechcú to uznať ako reálne vykonaný úkon, ktorý by potom spĺňal aj hľadiská certifikátu aj nahlásenie v Národnom centre zdravotníckych informácií. To všetko by sme vedeli zrealizovať. Odbremenilo by to odberné miesta.

Takže, aby ste znížili tú nepredvídateľnosť v pondelok, robíte testy dopredu. Ako testy vychádzajú, je tam množstvo pozitívnych?

Robíme to aj preto, aby sme vylúčili alebo eliminovali výskyt ľudí, ktorí by potenciálne boli pozitívni na pracovisku a infekcia by sa rozšírila ďalej. Testy vychádzajú u nás vo firme negatívne. Ak majú zamestnanci akékoľvek malé podozrenie a cítia, že by bolo vhodné, aby sa otestovali, tak to zrealizuje na vlastné náklady.

Treba tiež povedať, že ak si spomíname na rôzne medializované prípady ohnísk nákazy vo firmách v Trenčianskom kraji, takmer vždy to bolo zachytené práve takýmto nadštandardným testovaním. Nezachytil to RÚVZ ale firmy.

Firmy sú teda krok dopredu pred štátom. Je potom celkom nešťastné, že štát im nechce umožniť takéto testovanie. Ako to zdôvodňujú?

Možno majú v nás nejakú nedôveru, možno logistikou. Neviem si to dobre vysvetliť. Relevantné vysvetlenie prečo nie, sme zatiaľ nezachytili.

Ako budete postupovať v pondelok? Nie všetky firmy vykonávajú pravidelné testovanie. Je tam veľká dávka neistoty, kto do práce nastúpi a kto nie. Budete preto odporúčať, aby išli cez víkend na celoplošné testovanie?

Určite áno. Zodpovedný občan príde na antigénový test. Môže mať samozrejme odpor voči súčasnej vládnej koalícii, ale k vlastnému zdraviu a zdraviu svojich kolegov a rodinných príslušníkov by určite odpor nemal mať. Je to na osobnej zodpovednosti každého jedného zamestnanca. Ja nemám rád na pracovisku nezodpovedných ľudí, tak očakávam, že minimálne vo firmách, kde ja pôsobím, pôjdu všetci. Budeme ich k tomu nabádať. Inak by sa v pondelok do práce nedostali.

Takže budete od nich požadovať v pondelok ráno test?

Budeme ich kontrolovať. Samozrejme, je to na dobrovoľnej báze, ale nikto nebude chcieť porušovať zákaz vychádzania. Sú tam aj sankcie zo strany polície, okresných úradov alebo úradov verejného zdravotníctva. Samozrejme ten zamestnanec, pokiaľ chce ísť na dovolenku alebo má nejaké nadčasy, tak bude na neplatenom voľne.

S tým je ale zásadný problém, pretože sa bude musieť prihlásiť do zdravotnej poisťovne. Ako to spraví, keď má zákaz vychádzania a zároveň bude bez akéhokoľvek príjmu?

Budete teda kontrolovať zamestnancov pred príchodom do firmy či bol na antigénovom teste?

Je to prípad od prípadu. Pri príchode to spravia jednotliví vedúci prevádzok. My budeme kontrolovať akýchkoľvek cudzích ľudí – osoby, ktoré budú vstupovať do firmy, či majú antigénový test. Očakávame, že všetci zamestnanci ho budú mať. Aby nevznikali nejaké a obrovské rady na bráne, tak budú to potom kontrolovať na pracoviskách jednotliví vedúci.

Vo firme testujete antigénovými alebo PCR testami?

Aj aj. Doteraz sme testovali PCR testami, pretože antigénové neboli. Napríklad minulý týždeň sme cestovali 38 ľudí a mali sme jedného pozitívneho, ktorý sa sám prihlásil, že mal problém v rodine. Našťastie sme mali všetky ďalšie negatívne, ale od minulého týždňa sme zakúpili aj antigénové testy, zazmluvnili sme zdravotnú službu a realizujeme antigénové testy už aj na pracovisku.

Pri antigénových testoch je špecifickosť dosť vysoká, ale stále nie je 100 percentná. Stále budú ľudia, ktorí budú možno falošne pozitívni. To znamená, že možno aj tí, ktorí sú zdraví, nebudú môcť prísť. Takže asi tam budú nejaké výpadky. Ste pripravení zvládnuť tieto výpadky ľudí, ktorí pravdepodobne neprídu?

Pokiaľ by išlo len o týchto ľudí, tak to problém nie je. Skôr je tam problém, že antigénové testy nedokážu zachytiť vírus v istom štádiu a hlavne pred vypuknutím príznakov. Toto vidíme ako veľké riziko, že zamestnanec bude mať negatívny výsledok, ale o dva, tri, štyri dni by mal pozitívny výsledok. Nakoniec aj PCR testy majú svoju presnosť a takisto vieme z médií, že občas sa tam našla aj nejaká falošná pozitivita.

Spýtam sa ešte na ekonomický vývoj. Máme tu druhú vlnu, makro správy zatiaľ hovorili pozitívne, že priemysel nie je nijako výrazne zasiahnutý, avšak ja si myslím, že práve domáca ekonomika ako hotelierstvo, služby bude zasiahnutá. Ako to vidíte vy?

Áno, domáca ekonomika, hotelierstvo, služby, kaviarne, tam je daná situácia veľmi vážna. Ťažko prežili prvú vlnu. Uvidíme aká bude pre nich podpora v tejto druhej vlne a pokiaľ nebude naozaj masívna a rýchla, tak množstvo prevádzok sa už neotvorí.

Pokiaľ ide o priemysel, to je súčasný stav, ale keď sa pozeráme na okolité krajiny, tak všade dochádza k zvýšenému výskytu ochorenia a krajiny reagujú. Môže sa pokojne stať, že ak ten vývoj bude naozaj veľmi razantný, tak budú aj tam pristupovať k uzatváraniu ekonomík. To bude mať za následok problém so subdodávkami, expedíciou hotových výrobkov a určite sa dá očakávať aj nejaký pokles dopytu. Spotrebiteľské správanie sa pod vplyvom nadchádzajúceho vývoja môže zmeniť. Takže to, čo je dnes pozitívne, môže platiť už len niekoľko týždňov a niektoré výrobné firmy budú mať problém.

Aká je pomoc od štátu, keď to porovnáte s prvou vlnou?

Zatiaľ je pravdepodobné, že bude pokračovať to, čo bolo doteraz. Je tam prísľub nejakého nárastu a nič konkrétne na stole v tejto chvíli nie je. Kompenzácia bola ale absolútne nedostatočná.