Irán delí len niekoľko týždňov od toho, aby mal také množstvo obohateného uránu, z ktorého by sa potenciálne dala vyrobiť atómová bomba. V pondelok to vyhlásil šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi. TASR správu prevzala z televíznej stanice CNN.
„Disponovanie takýmto značným množstvom obohateného uránu však automaticky neznamená aj disponovanie atómovou bombou," upozornil Grossi na tlačovej konferencii pred začiatkom pravidelného štvrťročného zasadania Rady guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vo Viedni.
Irán mal navýšiť zásoby obohateného uránu
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu definuje „značné množstvo uránu" ako „približné množstvo jadrového materiálu, pri ktorom nemožno vylúčiť potenciálnu výrobu atómového výbušného zariadenia".
Podľa dvoch správ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu z mája Irán navýšil svoje zásoby obohateného uránu na viac ako 18-násobok limitu stanoveného v dohode Teheránu so svetovými mocnosťami z roku 2015, pričom stále „neobjasnil otázky" v súvislosti s jadrovým materiálom, ktorý sa predtým našiel v troch lokalitách (v Marivane, Varamine a Turkuzábáde), kde sa s ním oficiálne nepracovalo.
Teherán je pripravený reagovať
USA, Francúzsko, Británia a Nemecko plánujú Radu guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu požiadať, aby prijala voči Teheránu konkrétne opatrenia za to, že tieto otázky odmieta dlhodobo zodpovedať, informuje agentúra Reuters.
Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján v telefonickom rozhovore so šéfom diplomacie Európskej únie Josepom Borellom však uviedol, že „akýkoľvek politický krok Spojených štátov a troch európskych štátov v Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu by bezpochyby vyvolal primeranú a okamžitú reakciu zo strany Iránskej islamskej republiky."