Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) súhlasila s plánom Japonska vypúšťať do oceánu rádioaktívnu vodu z jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú v roku 2011 zničilo zemetrasenie a následné cunami. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej proti plánu protestujú niektorí miestni obyvatelia aj Peking. MAAE po dvojročnom preskúmaní uviedla, že vypúšťanie kontaminovanej vody je v súlade s celosvetovými štandardmi a že bude mať zanedbateľný rádiologický vplyv na ľudí a životné prostredie.

„Toto je veľmi výnimočný večer,“ povedal šéf MAAE Rafael Grossi japonskému premiérovi Fumiovi Kišidovi predtým, ako mu odovzdal súhlasnú správu. Grossi neskôr novinárom povedal, že sa bude snažiť rozptýliť pretrvávajúce obavy. V elektrárni podľa neho budú na vypúšťanie vody dohliadať pracovníci MAAE.

Precedens

„Musíme si uvedomiť, že niečo také sa ešte nestalo,“ povedal Grossi. Japonsko podľa neho bude mať konečné slovo pri vypúšťaní, ktoré má trvať 30 až 40 rokov.

Japonská vláda trvá na tom, že pôjde o bezpečný proces, pretože vodu pred vypustením do oceánu ďalej nariedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a aby sa znížil možný vplyv na životné prostredie.

Vo vode z Fukušimy aj po vyčistení zostane rádioaktívne tritium, na ktorého spracovanie dnešná technológia nestačí. Metóda jeho riedenia v morskej vode sa už ale používa inde v Japonsku aj v ďalších krajinách. Tritium je podľa vedcov pre ľudský organizmus škodlivé len pri vysokej koncentrácii, čo ale vo Fukušime po zriedení a pri postupnom dlhodobom vypúšťaní v zásade nehrozí.

Japonsko neuviedlo dátum, kedy začne vodu do oceánu vypúšťať. Rozhodnutie musí ešte formálne schváliť spoločnosť TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje.

Protesty

Proti plánu sa dlhodobo stavajú niektorí miestni obyvatelia ale aj japonské rybárske zväzy, podľa ktorých by zmaril ich prácu na náprave reputácie po tom, čo viaceré krajiny po katastrofe v roku 2011 zakázali niektoré japonské potravinárske výrobky. Petícia z regiónov v okolí elektrárne získala od prvého predloženia návrhu viac ako 250-tisíc podpisov.

Niektoré susedné krajiny sa tiež v priebehu rokov sťažovali na hrozbu pre životné prostredie i verejné zdravie, pričom najväčším kritikom sa stal Peking. Prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Japonsku teraz uviedol, že správa MAAE nemôže byť priepustkou pre vypúšťanie vody, a vyzval na zastavenie plánu.

Japonské úrady tvrdia, že sa Pekingu viackrát a opakovane pokúšali vysvetliť vedecké poznatky, ktoré sú za postojom Tokia, ale ich ponuky boli ignorované.

Grossi navštívi fukušimskú elektráreň 5. júla. Po svojej ceste do Japonska zamieri do Južnej Kórey, kde spotrebitelia pred vypúšťaním vody zháňajú morskú soľ a ďalší tovar. Podľa médií sa očakáva, že navštívi aj Nový Zéland a Cookove ostrovy, aby zmiernil obavy z tohto plánu.

Ďalšie dôležité správy

Oranžové plaváky, ktoré majú zabrániť šíreniu kontaminovanej vody z elektrárne Fukušima do morskej zátoky.
Neprehliadnite

Rádioaktívna voda z Fukušimy sa nakoniec dostane do oceánu, názory na jej vypustenie sa líšia