V roku 2020, keď prvýkrát udrel covid, bola Sophie Riegelová prváčkou na Dukeovej univerzite, no pre pandémiu musela väčšinu štúdia absolvovať online. „Bola som doma taká znudená, že som v detskej izbe začala hľadať oblečenie, ktoré nenosím, a iné veci, ktoré by som mohla predať, aby som si aspoň trošku privyrobila,“ prezradila portálu CNBC.

Jej „lov“ bol úspešný a Riegelovej sa podarilo zarobiť prvých 200 dolárov. V tom čase predávala zhruba jednu vec týždenne, lebo čerpala iba z vlastnej skrine. Američanka sa preto rozhodla vypomôcť si tovarom zo second hand obchodov. O pár týždňov nato už denne na oblečení z druhej ruky zarábala zhruba 50 dolárov, keďže väčšinou kupovala tričká za jeden dolár a predávala ich za desať.

Výnosný biznis

V roku 2023 Riegelová úspešne absolvovala štúdium psychológie na Dukeovej univerzite a vďaka predaju oblečenia na eBayi, Mercari a Poshmarku vygenerovala takmer 123 800 dolárov, čo je vyše 10 300 dolárov mesačne. Od začiatku podnikania zarobila Riegelová dokopy po odpočítaní poplatkov za používanie platforiem a nákladov na tovar viac než 192-tisíc dolárov. V roku 2023 tvorila vedľajšia práca približne 70 percent Riegelovej príjmov.

Dnes Američanka denne predá zhruba desať položiek, čo jej v priemere zarobí od 400 do 500 dolárov. „Svojej vedľajšej činnosti sa venujem 25 hodín týždenne a popri tom ešte pracujem ako spisovateľka, rečníčka a koučka pre duševné zdravie,“ dodala.

Riegelová sa predávaniu oblečenia z druhej ruky venuje už tri roky a nemenila by. „Mám vďaka tomu slobodu robiť to, čo naozaj chcem. Nejde iba o finančnú slobodu, ale aj možnosť venovať sa koučovaniu kedykoľvek chcem, pretože nie som viazaná osemhodinovým pracovným časom,“ zdôraznila.

Víťazná stratégia

Američankin úspech ale nie je vecou náhody. Ako prezradila, na začiatku trávila veľa času analýzou trendov, značiek a platforiem. Riegelová zisťovala, ktoré položky sa kde predávajú najlepšie, aby tovar vedela speňažiť čo najrýchlejšie a za čo najvýhodnejšiu cenu. Všimla si, že veľký záujem býva najmä o legíny Lululemon či tenisky Hoka.

Kedysi drahé položky sa dajú predať výhodne bez ohľadu na to, ako lacno ich je možné získať v second handoch. „Bunda od J. Crew alebo Carhartt ma môže stáť 10 až 20 dolárov, ale online ju predám za 50 až 150 dolárov,“ dodala.

Riegelová takisto zistila, kedy second hand obchodom chodí nový tovar, aby mala medzi prvými prístup k tým najlepším kúskom oblečenia. Raz sa jej podarilo kúpiť vintage kabelku Chanel za dva doláre a o niekoľko mesiacov ju na eBayi predala za tisíc.

Američankina vedľajšia práca so sebou prináša aj niekoľko výziev, akým je skladovanie približne 1 300 kusov tovaru, ktorý má obvykle na predaj. Riegelová trávi veľa času fotografovaním položiek, úpravou fotografií, uverejňovaním položiek na online platformách a katalogizáciou, aby ich mohla v prípade potreby v sklade rýchlo nájsť.

Ďalšie dôležité správy

Noah Kagan
Neprehliadnite

Apku za pár desiatok dolárov premenil na 80-miliónový biznis. Pre podnikateľov má tri rady