Richard Morgan má 93 rokov a kedysi pracoval ako pekár a chemický operátor. Už zhruba 20 rokov si zvykne denne vyhradiť aspoň 40 minút na cvičenie. Práve preto sa stal objektom štúdie, ktorej výsledky vyšli v decembri 2023 vo vedeckom časopise Journal of Applied Physiology.
Ír mal počas testovania o rok menej než teraz a bol štvornásobným majstrom sveta v interiérovom veslovaní. Vedci zistili, že aj v 92 rokoch bolo zdravie jeho srdca, podiel svalovej hmoty a celková kondícia porovnateľné so zdravým 30- až 40-ročným človekom. Vďačí za to najmä jednoduchému, no efektívnemu cvičebnému režimu a zdravej výžive.
Pravidelný silový tréning, menej intenzívne kardio a zdravá strava sú vedecky podložené spôsoby, ako si spoľahlivo predĺžiť život a zostať fit aj v starobe. Business Insider zhrnul šesť zvykov, ktoré Morganovi podľa vedcov pomohli k tak obdivuhodným výsledkom:
1. Robte väčšinu kardia pri nízkej intenzite
Vedci počas štúdie analyzovali Morganov tréning, v rámci ktorého Ír na veslárskom trenažéri prejde až 30 kilometrov týždenne. Približne 70 percent tréningu vykonával na ľahkej úrovni intenzity. To je v súlade s tým, čo odporúčajú mnohí lekári a vedci. Kardiovaskulárne tréningy totiž zvyšujú dlhovekosť, zlepšujú vytrvalosť a celkovú výkonnosť.
2. Občas cvičte na maximum
Zvyšok Morganovho aeróbneho tréningu prebieha pri strednej až vysokej intenzite. Ír vďaka tomu dokáže mimoriadne efektívne využívať kyslík, čo je dôležitým ukazovateľom celkového kardiorespiračného zdravia.
3. Nezanedbajte silový tréning
Vedci zistili, že Morgan veslovanie dvakrát do týždňa dopĺňa silovým tréningom s činkami. Nedávne štúdie odhalili, že cvičenie s činkami pomáha predchádzať predčasnej smrti a rozvoju chronických chorôb.
4. Jedzte dostatok bielkovín
Okrem pravidelného cvičenia konzumoval Morgan stravu bohatú na bielkoviny, pričom sa snažil prijať aspoň gram proteínov na 0,5 kilogramu svojej telesnej hmotnosti. Bielkoviny sú kľúčové pre budovanie a udržiavanie svalovej hmoty a takisto regulujú chuť do jedla.
5. Nikdy nie je neskoro začať
Morgan začal cvičiť v relatívne pokročilom veku – mal 73 rokov. Vedci zistili, že aj ľudia, ktorí začnú cvičiť až po osemdesiatke, dokážu naberať svalovú hmotu a silu, čo môže v konečnom dôsledku priaznivo vplývať na zdravie a kvalitu života.
6. Kľúčom k dlhodobým výsledkom je vytrvalosť
Jedným z dôvodov Morganovho úspechu je, že svoj režim poctivo dodržiaval, dodali vedci. Kým sa účinky diéty a cvičenia na tele prejavia, chvíľu to zvyčajne trvá. Mnohých ľudí to zvykne odradiť. Odborníci ale neodporúčajú rýchle intenzívne diéty či extrémne namáhavé tréningy, pri ktorých sa výsledky dostavia oveľa skôr, no nemajú dlhé trvanie.