Slovensko podporuje väčšinu iniciatív, ktorých cieľom je brať na zodpovednosť osoby zodpovedné za ohavné a odsúdeniahodné zločiny na Ukrajine. Vyhlásila to šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá sa vo štvrtok zúčastnila ministerskej konferencie v Haagu. Témou bolo dianie na Ukrajine a koordinácia pri vyšetrovaní medzinárodných zločinov v tejto krajine.

Ministerka zároveň pripomenula, že Slovensko sa od ruského vpádu na Ukrajinu 24. februára aktívne zapája do humanitárnych aktivít a poskytuje pomoc utečencom.

Už v marci 2022 bolo Slovensko jedným z 39 štátov, ktoré situáciu na Ukrajine postúpili Medzinárodnému trestnému súdu. Prokurátor tak mohol okamžite spustiť vyšetrovanie. Úrad prokurátora Medzinárodného trestného súdu v súčasnosti zhromažďuje dôkazy o zločinoch spáchaných na území Ukrajiny. Výsledkom vyšetrovania môže byť podanie obžaloby voči konkrétnym osobám, pričom súd sa zameriava najmä na vysokých politických a vojenských predstaviteľov.

Slovenská prokuratúra začala medzitým vnútroštátne vyšetrovanie páchateľov trestných činov, ktoré podľa slovenského Trestného zákona zodpovedajú vojnovým zločinom a zločinom proti ľudskosti. Okrem toho Slovensko v apríli vyslalo na Ukrajinu skupinu forenzných expertov a vyšetrovateľov a v máji sa stalo členom Spoločného vyšetrovacieho tímu pre vyšetrovanie vojnových zločinov na území Ukrajiny.

Účastníkom konferencie, ktorú zorganizovala holandská vláda, Európska komisia a Medzinárodný trestný súd, sa prihovoril prostredníctvom telemosta aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Apeloval na dôsledné vyšetrenie všetkých zločinov páchaných na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

Podľa expertov sa pravdepodobnosť hospodárskeho poklesu euroregiónu zvýšila na 45 percent z 30 percent v predchádzajúcom prieskume a 20 percent pred ruskou inváziou na Ukrajinu koncom februára.
Neprehliadnite

Vojnovými zločinmi na Ukrajine by sa mali zaoberať existujúce súdy