Všetci dezignovaní komisári odpovedali na písomné otázky, ktoré im adresovali výbory Európskeho parlamentu, ako aj jednotliví europoslanci. Vypočutia však neboli žiadnou formalitou – v minulosti na nich neuspelo viacero kandidátov z rôznych členských krajín. Trvali tri hodiny s jasne stanovenou štruktúrou, zameriavajúc sa na odbornosť kandidátov, ich schopnosti z pohľadu riadenia zverených portfólií, predstavy o spolupráci s Európskym parlamentom, všeobecnú spôsobilosť na vykonávanie zverenej funkcie, nezávislosť a angažovanosť v európskych záležitostiach. Tieto vypočutia sa uskutočnili v dňoch 4. až 12. novembra a prvý, kto ich úspešne absolvoval, bol slovenský kandidát na eurokomisára Maroš Šefčovič.
Maroš Šefčovič bol služobne najstarším a odborne najkvalitnejším dezignovaným eurokomisárom. Slovenská vláda v ňom navrhla kandidáta, ktorý bol najskúsenejší a najkompetentnejší spomedzi celej formujúcej sa Komisie. Proces vypočutia absolvoval za svoju kariéru už šesťkrát. Ako skúsený diplomat sa viac ako dve dekády profesionálne venoval záležitostiam týkajúcim sa Európskej únie. Významne prispel k posilneniu postavenia Európy doma i vo svete, pričom presadil vytvorenie silnej priemyselnej základne pre nové a vznikajúce technológie v Únii. Inicioval tiež mechanizmus spoločných nákupov strategických komodít, medzi ktoré patrí zemný plyn, vodík či kritické suroviny, a významnou mierou participoval na náročných po-brexitových rokovaniach s Veľkou Britániou.
Po úspešnom absolvovaní vypočutia v Európskom parlamente prevzal obchodnú agendu v čase, keď Európska únia čelila v tejto oblasti mnohým veľkým výzvam. Ich riešenie si vyžaduje masívne investície, podporu inovácií a posilnenie fungovania spoločného trhu. Zároveň bolo potrebné výraznejšie posilňovať zamestnanosť, chrániť pracovné miesta a bojovať proti narastajúcej chudobe. Maroš Šefčovič sa zaviazal posilňovať hospodársku bezpečnosť a ochranu obchodných záujmov. Európska únia sa nachádza v komplikovanom globálnom prostredí a musí nevyhnutne posilňovať svoju konkurencieschopnosť. Slovensko, ako proexportne orientovaná ekonomika, tak vďaka Marošovi Šefčovičovi získalo v obchodnej politike podporu, ktorá zásadne prispela ku konkurencieschopnosti tak Únie, ako aj Slovenskej republiky.
_________________________________________________________________________________
"Výlučnú zodpovednosť nesie poslanec, ktorý financuje túto politickú a informačnú činnosť. Európsky parlament nie je zodpovedný za žiadne použitie informácií, ktoré tieto materiály obsahujú. "