„Cieľom je vytvoriť pre podniky a investorov bezpečné právne prostredie. Je dôležité dostať do Luxemburska celý výskum a vývoj (v tejto oblasti),“ vyhlásil minister E. Schneider. Prvá prieskumná misia by mala začať počas najbližších troch rokov, oznámil luxemburský premiér Xavier Bettel.

V Luxembursku už podľa E. Schneidera budujú svoje európske pobočky obe americkej firmy, ktoré momentálne dominujú v tejto ekonomickej oblasti. Záujem vraj prejavilo aj ďalších 20 spoločností z celého sveta.

Na základe zákona majú byť licencie vydávané len pre jednotlivé striktne nevojenské misie, nie samotným firmám. O povolenie môžu žiadať spoločnosti registrované v Luxembursku bez ohľadu na štátnu príslušnosť majiteľov.

Zákon podľa ministra hospodárstva neupravuje vlastníctvo nebeských telies, len materiálov na nich ťažených. Preto je vraj v súlade s takzvanou Kozmickou zmluvou z roku 1967, ktorá zakazuje štátom prisvojiť si nebeské telesá, ale umožňuje civilné využitie vesmíru.

Na nebeských telesách v blízkosti Zeme sa podľa odborníkov nachádzajú kovy a minerály, na planetkách napríklad vzácna platina.

Luxembursko dúfa, že sa do jeho snáh zapoja aj ďalšie krajiny. E. Schneider chce o téme budúci týždeň hovoriť s nemeckým vicekancelárom a ministrom hospodárstva Sigmarom Gabrielom.

Okrem toho Luxembursko chce samo investovať do niektorých výskumných a vývojových projektov. Zvažuje tiež priamu kapitálovú účasť v spoločnostiach, ktoré sa zapoja do prípravy ťažby zdrojov vo vesmíre. 

Zámer prilákať investorov ochotných pustiť sa do dobývania prírodných zdrojov vo vesmíre oznámil minister už vo februári. Urobil tak dva mesiace po tom, čo americký prezident Barack Obama podpísal zákon, ktorý umožňuje komerčné využitie zdrojov nachádzajúcich sa na Mesiaci a na planetkách. Tento celosvetovo prvý „vesmírny zákon“ stanovuje, že materiál nájdený Američanmi alebo americkou spoločnosťou na vesmírnych telesách alebo na Mesiaci patrí nálezcom.