Luxembursko je tak podľa neho prvou európskou krajinou, ktorá sa vydala touto cestou. E. Schneider zámer oznámil dva mesiace po tom, čo americký prezident Barack Obama podpísal zákon, ktorý umožňuje komerčné využitie zdrojov nachádzajúcich sa na Mesiaci a na planétkach, pripomenula AFP.
Uvedený „vesmírny zákon“ stanovuje, že všetok materiál nájdený Američanom alebo americkou spoločnosťou na vesmírnych telesách alebo na Mesiaci patrí týmto nálezcom.
„Luxembursko chce tiež zabezpečiť regulačný a právny rámec pre prípravu podnikania vo vesmíre“, najmä na asteroidoch, povedal k utorkovému oznámeniu poradca luxemburskej vlády Jean-Jacques Dordain, ktorý bol v rokoch 2003 až 2015 generálnym riaditeľom Európskej vesmírnej agentúry (ESA).
Podľa E. Schneidera súkromným spoločnostiam, ktoré sa usídlia v Luxembursku, aby tam začali v tejto oblasti podnikať, budú zaistené „ich práva“ na zdroje, ktoré vyťažia na planétkach, napríklad vzácne nerasty.
Okrem toho Luxembursko chce samo investovať do niektorých výskumných a vývojových projektov. Zvažuje tiež priamu kapitálovú účasť v spoločnostiach, ktoré sa zapoja do prípravy ťažby zdrojov vo vesmíre. Rozpočet na tento účel ale ešte nebol stanovený.