V Bielorusku pribudne ďalší sviatok - Deň národnej jednoty. Pripomínať sa bude 17. septembra, teda v deň začiatku útoku Sovietskeho zväzu na Poľsko v roku 1939, ktorého armáda a v jej radoch desaťtisíce Bielorusov v tom čase bojovala proti nacistickému Nemecku.

Podľa spravodajského portálu Belsat výnos o novom sviatku podpísal v utorok prezident Alexandr Lukašenko, ktorého bieloruská opozícia a západné štáty neuznávajú ako legitímnu hlavu štátu. V oficiálnej bieloruskej historiografii je 17. september špecifikovaný ako výročie spojenia regiónov západného Bieloruska s Bieloruskou sovietskou socialistickou republikou. „Tento deň sa stal aktom historickej spravodlivosti pre bieloruský národ - rozdelený proti svojej vôli v roku 1921 Rižským mierom," citovala agentúra PAP z vyhlásenia Lukašenkovho úradu.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí na Lukašenkov výnos reagovalo s rozhorčením a poľský Inštitút národnej pamäti (INP) uviedol, že sovietsky útok na Poľsko zo 17. septembra 1939 nie je Dňom národnej jednoty Bieloruska, ale „dňom zjednotenia dvoch totalitných režimov" - sovietskeho a nacistického.

JB 16 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počas prejavu na zasadnutí parlamentu v Minsku 26. mája 2021. Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v stredu pohrozil, že Bielorusko na svojich hraniciach oslabí kontrolu nad obchodovaním s drogami a nelegálnou migráciou. V prejave na pôde parlamentu Lukašenko v stredu vyhlásil, že Bielorusko na svojich hraniciach
Neprehliadnite

Lukašenko podpísal zákon sprísňujúci tresty za nepovolené demonštrácie

INP zdôraznil, že 17. septembra 1939 sovietsky vodca Josif Stalin splnil svoj záväzok voči Adolfovi Hitlerovi v súlade s tajným protokolom k Paktu Molotov-Ribbentrop a útokom Červenej armády na Poľsko umožnil tretej ríši rýchlo dobyť poľské územie. Tento deň je preto „symbolom zločineckej spolupráce medzi Hitlerom a Stalinom".

Rezort poľskej diplomacie zdôraznil, že „táto sovietsko-nacistická invázia do Poľska spustila najstrašnejšiu vojnu vo svetových dejinách, ktorá stála životy 60 miliónov ľudí vrátane obyvateľov Bieloruska", pričom „mnoho z nich zahynulo v nemeckých koncentračných táboroch alebo sovietskych gulagoch".

Vo vyhlásení poľského ministerstva sa ďalej konštatuje, že „17. september 1939 znamenal pre niekoľko stotisíc poľských civilistov stratu občianstva, dôstojnosti a smrť v hlbinách sovietskeho Ruska". Ministerstvo označilo ustanovenie nového sviatku za „akt podkopávajúci nezávislosť a zvrchovanosť Bieloruska".

JB 32 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko prichádza k urne odovzdať svoj hlas počas hlasovania v prezidentských voľbách vo volebnej miestnosti v Minsku 9. augusta 2020. V Bieloruska sa v nedeľu konajú v poradí šieste voľby hlavy štátu od roku 1991, keď táto bývalá sovietska republika získala nezávislosť. Prvýkrát v moderných dejinách Bieloruska sa voľby uskutočnia bez účasti širokého spektra medzinárodných pozorovateľov, upozornila agentúra TASS. FOTO TASR/AP

Belarusian President Al
Neprehliadnite

Lukašenko príde o čestný doktorát jednej z kyjevských univerzít

Spravodajský portál Onet.pl pripomenul, že Lukašenko v poslednom čase Poľsko kritizoval viackrát. V apríli napríklad vyhlásil, že vzťahy s Poľskom nikdy neboli dokonalé, ale bieloruská strana dlho tolerovala „útoky a obvinenia" voči sebe a usilovala sa o kompromis, pričom preukázala flexibilitu.

V tejto súvislosti kritizoval, že Varšava túto ústretovosť vnímala ako slabinu Minska. Každá pripravenosť Poľska na dialóg bola podľa Lukašenka zmarená tvrdeniami o zmanipulovaní prezidentských volieb, ktoré sa v Bielorusku konali vlani v auguste, udeľovaním „azylu utekajúcim zradcom a extrémistom", podporou extrémistických internetových webov a následnými sankciami voči Bielorusku.

Onet.pl v tejto súvislosti pripomenul prípady zadržaných príslušníkov poľskej menšiny v Bielorusku, ktorí boli na jar obvinení z podnecovania etnickej nenávisti a rehabilitácie nacizmu. Aktivisti z poľskej menšiny tieto obvinenia odmietajú ako neopodstatnené.