Najväčšia nemecká letecká spoločnosť Lufthansa v treťom štvrťroku medziročne znížila prevádzkový zisk o deväť percent na 1,3 miliardy eur. Spoločnosť to v utorok oznámila v tlačovej správe.

Vyhliadky Lufthansy

Šéf spoločnosti Carsten Spohr poukázal aj na meškania v dodávkach lietadiel a na znevýhodnenie podniku súvisiace s regulačnými predpismi. Firma ale predpovedala, že dopyt po leteckej doprave zostane do konca roka silný. Potvrdila tiež, že v celom roku očakáva prevádzkový zisk 1,4 až 1,8 miliardy eur.

Konkurencia Číny

Spoločnosť Lufthansa zahŕňa okrem rovnomenných aerolínií aj ďalšie značky, napríklad Austrian Airlines, Swiss International a Eurowings. Firma sa opakovane sťažuje na ťažký konkurenčný boj s čínskymi rivalmi a na zákaz lietať cez ruské územie. Ten ju prinútil k pozastaveniu linky medzi Frankfurtom a Pekingom.

„Skutočnosť, že Lufthansa musí zo svojho letového poriadku vyradiť jednu zo svojich najstarších liniek, Frankfurt-Peking, ukazuje, ako veľmi sa mení rovnováha v medzinárodnej konkurencii,“ povedal tlačový zástupca spoločnosti. „Európske aerolínie sú v extrémne nerovnej konkurenčnej pozícii v porovnaní s Čínou,“ dodal.

Lety nad Ruskom

Spohr tento mesiac na tlačovej konferencii lídrov európskeho sektora leteckej dopravy v Bruseli vyhlásil, že na zabezpečenie spravodlivej hospodárskej súťaže by sa malo požadovať, aby sa Rusku vyhýbali všetky lety do Európy.

„My nesmieme lietať cez Rusko, kým Číňania môžu. Ak chcete rovnaké podmienky, je potrebné zabezpečiť, aby sa každá letecká spoločnosť, ktorej lietadlá pristávajú v Európe, vyhýbala ruskému vzdušnému priestoru. Pokiaľ sa tak nestane, budú mať čínski dopravcovia obrovskú výhodu,“ dodal.

Spohr tiež upozornil, že čínske letecké spoločnosti nie sú zaťažené nákladmi súvisiacimi s európskym systémom obchodovania s emisnými kvótami. To im podľa neho prináša ďalšiu finančnú výhodu.

Ďalšie dôležité správy

Boeing 737
Neprehliadnite

Boeing zháňa miliardy dolárov, usiluje sa o posilnenie financií a zachovanie ratingu