Otázka z kategórie umelá inteligencia: Čo predstavuje triumf a zároveň porážku ľudí? Odpoveď: Watson. Superpočítač zostrojený firmou IBM porazil dvojicu ľudských konkurentov vo vedomostnej súťaži Jeopardy rozdielom triedy, napísala agentúra Reuters.
V trojdennom súboji „človeka proti stroju“ Watson, pomenovaný podľa bývalého riaditeľa spoločnosti IBM Thomasa Watsona, za svoje odpovede získal 77 147 dolárov, teda viac než obaja jeho súperi – dvaja bývalí šampióni – dohromady. Ken Jennings, ktorý v Jeopardy zaznamenal rekordných 74 víťazstiev za sebou, si odniesol 24 000 dolárov a Brad Rutter, ktorý v dejinách súťaže získal najvyššiu celkovú výhru, si prišiel 21 600 dolárov.
Po prvom kole súťaže sa ešte zdalo, že ľudia majú proti počítaču šancu – Watson i Rutter mali obaja 5000 dolárov. Nakoniec však superpočítač dominoval. Watson predviedol nielen encyklopedické znalosti v množstve odborov, od starovekých jazykov až po módne návrhárstvo, ale dokázal aj, že si poradí i s menej konkrétnymi otázkami. Napríklad na nápovedu „Zlí robotníci naň zvaľujú vinu“ správne odpovedal „náradie“.
Súboj ale ukázal i na nedostatky počítača. Niektoré boli faktické – Watson napríklad nevedel, že Slovinsko, jedna z krajín bývalej Juhoslávie, je členskou krajinou Európskej únie. Chyboval však najmä, keď odpovedal na dvojzmyselné otázky alebo slovné hračky. V prvom kole napríklad na otázku o synonyme, ktoré vyjadruje „módnu eleganciu“ a zároveň „skupinu študentov“, odpovedal slovom „chic“ (vkusný) namiesto „class“ (trieda, úroveň).
V súboji človeka a počítača išlo okrem cti aj o milión dolárov. Ten si odniesol Watson a firma IBM ho chce venovať na charitu. Jennings a Rutter za druhé a tretie miesto získali 300-tisíc a 200-tisíc dolárov.
Jennings ku svojej poslednej odpovedi pripísal, že „víta nadvládu našich nových počítačových vládcov“, čím sal najavo jednu rýdzo ľudskú schopnosť – zmysel pre humor. Okrem tejto výhody sa ľudia môžu utešovať ešte tým, že sú to práve oni, kto Watsona stvoril.
Ilustračné foto na titulke - SITA/AP