Vedci doteraz predpokladali, že starnutie je pomalý a lineárny proces. Nový výskum zo Stanfordovej univerzity naznačuje opak: k výrazným zmenám dochádza predovšetkým medzi 44. a 60. rokom života. Tieto zmeny ovplyvňujú metabolizmus, starnutie pokožky a zvyšujú riziko chronických ochorení, informuje finance.yahoo.com.
Štúdia publikovaná v časopise Nature Aging zistila, že 44 a 60 rokov sú kľúčovými intervalmi, kedy dochádza k rýchlym molekulárnym zmenám. Zasahujú nielen molekuly v tele, ale aj mikróby a baktérie tvoriace črevný mikrobióm. „Nejde o postupnú zmenu, ale o dramatické skoky,“ uviedol profesor genetiky na Stanforde a spoluautor štúdie Michael Snyder.
V strednom veku sa molekulárne zmeny spájajú so srdcovými ochoreniami, funkciou svalov a pokožky a tiež poruchami metabolizmu. Zmeny v 60. rokoch ovplyvňujú oxidačný stres, imunitný systém, ochorenia obličiek a starnutie svalov a pokožky. Tieto zmeny súvisia s dvanástimi kľúčovými znakmi starnutia, ako sú chronický zápal a starnutie buniek, ktoré vedú k zvýšenej citlivosti na alkohol, priberaniu a úbytku svalovej hmoty.
Päť dôležitých látok, ktoré spomaľujú starnutie. Kde ich nájsť a koľko ich jesť
Výskumníci robili štúdiu medzi viac ako 100 dobrovoľníkmi vo veku od 25 do 75 rokov, ktorí počas dvoch rokov pravidelne poskytovali vzorky krvi a iné biologické vzorky. Zo zistení vyplýva, že až 81 percent molekúl a mikróbov nevykazovalo lineárne zmeny v priebehu starnutia. Najvýraznejšie zmeny sa objavili v polovici štyridsiatky a začiatkom šesťdesiatky.
Aj keď príčiny týchto rýchlych molekulárnych zmien ešte nie sú celkom jasné, výsledky štúdie naznačujú, že v strednom veku je dôležité venovať väčšiu pozornosť svojmu zdraviu. Prevencia niektorých zmien môže pomôcť spomaliť proces starnutia.
To znamená, že pravidelný silový tréning na zmiernenie straty svalovej hmoty, každodenný pohyb na zníženie rizika srdcových ochorení a výživná strava, aby ste kompenzovali spomalenie metabolizmu, pomôžu zmierniť dôsledky starnutia v pokročilom veku.