Hoci sa priemerná dĺžka života predlžuje, obdobie, keď sú ľudia chorí, rastie ešte rýchlejšie. Tento stav je spomedzi všetkých krajín sveta najvážnejší v USA.
Podľa novej štúdie publikovanej Americkou lekárskou asociáciou (AMA) strávia obyvatelia USA priemerne 12,4 roka života v zlom zdravotnom stave, čo je nárast oproti 10,9 v roku 2000. Výsledky štúdie poukazujú na prehlbujúcu sa medzeru medzi dĺžkou života a počtom rokov prežitých v dobrom zdraví, ktorá sa zväčšuje po celom svete.
„Tieto výsledky zdôrazňujú, že hoci ľudia žijú dlhšie, stále viac rokov strávia zaťažení chorobami,“ napísali autori štúdie Armin Garmany a Andre Terzic z Mayo Clinic.
Analýza dát zo všetkých 183 členských krajín Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ukazuje, že priepasť medzi dĺžkou života a zdravím sa od roku 2000 zvýšila o 13 percent, a to z 8,5 na 9,6 roka v roku 2019. Tento paradox naznačuje, že znižujúca sa pravdepodobnosť smrti vystavuje ľudí vyššej záťaži chronických ochorení, uvádza Bloomberg.
Najvypuklejší je tento problém medzi bohatými krajinami, zatiaľ čo najmenšie rozdiely sa objavujú v krajinách globálneho Juhu.
Takmer 40 percent európskych pracovníkov má naštrbené duševné zdravie
Autori štúdie zdôrazňujú, že na zlepšenie kvality života starnúcej populácie budú nevyhnutné intervencie prispôsobené špecifickým potrebám jednotlivých krajín. Podľa nich bude kľúčové sústrediť sa na rovnosť a udržateľnosť pri podporovaní zdravého starnutia.
Hoci priemerná dĺžka života zostáva významným ukazovateľom verejného zdravia, výskumníci čoraz viac zdôrazňujú potrebu sledovať aj healthspan, teda počet rokov prežitých v dobrom zdravotnom stave. Táto metrika lepšie odráža kvalitu života a skutočný zdravotný stav populácie.