Sú roky, ktoré majú schopnosť udať krajinám, ba dokonca aj celým svetadielom nové smerovanie. V roku 1945 sa Európania rozhodli, že v zavádzaní novej ekonomiky, širšie koncipovaného sociálneho štátu a vytváraní pokojnejšieho kontinentu sa hlavnej úlohy musí ujať štát.

Rok 1979, keď dvojnásobne stúpli ceny ropy, nasledovaný desaťročiami stagflácie, spôsobil odklon od usmievavej spolupráce medzi štátom a podnikaním, pričom väčšiu úlohu začínali zorávať trhy a súkromný sektor, píše The Economist.

Čína sa vzďaľuje

Otázka stojí tak, či by k niečomu podobnému nemohlo dôjsť aj teraz. Rok 2023 totiž prichádza v čase končiaceho sa obdobia nízkych úrokových sadzieb, v čase, keď sa do svetovej ekonomiky vracajú vysoké ceny energií a inflácia, ako aj v čase, keď Európu obchádza prízrak vojny a Čína sa vzďaľuje globálnej integrácii.

Ak by tieto trendy mali v bohatých krajinách predznamenávať rozsiahlejšie politické posuny, dalo by sa očakávať, že politika zabočí doľava. Ak už pre nič iné, tak len v reakcii na skutočnosť, že počas predchádzajúcej dekády ovládli bohaté demokratické štáty stredopravicové vlády.

Samí ľavičiari

A tento proces sa už pravdepodobne začal. Keď sa americký prezident Joe Biden na summite najbohatších štátov sveta G7 v roku 2022 pri okrúhlom rokovacom stole obzrel na obe strany, mohol narátať päť ďalších lídrov hlásiacich sa k stredoľavému politickému smerovaniu.

Takmer presne naopak na tom bol v roku 2010 Bidenov predchodca v Bielom dome Barack Obama, ktorého všetkých šesť partnerov v elitnom klube najbohatších sa hlásilo k stredopravicovým stranám.

Zdá sa, že verejná mienka sa v bohatých demokratických krajinách posúva doľava. V Spojených štátoch klesol podiel respondentov prieskumov sociologického inštitútu Pew Research Center, ktorí uviedli, že banky majú pozitívny vplyv na ekonomiku, zo 49 percent v roku 2019 na vlaňajších 40 percent.

Porovnateľný pokles zaznamenali aj technologické, pričom v prípade veľkých korporácií bol ešte väčší; z prieskumu takisto vyplýva, že iba štvrtina Američanov hodnotí tieto firmy výlučne pozitívne. Takmer úplne opačné nálady vládli v 80. rokoch, keď si veľa ľudí myslelo, že všetky problémy sveta vyrieši súkromné podnikanie.

Volajú po zmene

A protikorporátne nálady sú len začiatok. Polovica alebo viac respondentov v Amerike, Británii, Francúzsku a Nemecku pre Pew uviedla, že ich ekonomiky potrebujú zásadnú zmenu alebo kompletnú prestavbu.

A tí, čo volajú po hlbších reformách, sa poväčšine hlásia k ľavici. Túžba verejnosti po rozsiahlych zmenách môže vyplývať aj z obáv zo zmeny klímy a presvedčenia, že sa v boji proti nej nepostupuje s dostatočnou rozhodnosťou.  

V ďalšom prieskume inštitútu Pew uskutočnenom v 19 krajinách označili totiž tri štvrtiny respondentov za hlavnú hrozbu zmenu klímy, ktorá v nich vyvoláva väčšie obavy ako svetová ekonomika a pandémie, z čoho je zrejmé, že robiť len to, čo doteraz, už nebude stačiť.

Ďalšie dôležité správy

dolár, ropa
Neprehliadnite

Desať predpovedí pre pochmúrny rok 2023. Stagflácia, prepad dolára aj nárast ceny ropy