Bronnie Wareová sa už osem rokov stará o umierajúcich pacientov, ktorí sú vážne chorí a ostávajú im posledné tri až dvanásť týždňov života. Počas svojich posledných dní na tomto svete jej mnohí prezradili, čo v živote najviac ľutujú.
Najčastejšia odpoveď podľa Wareovej vyzerala takto: „Ľutujem, že som nemal odvahu žiť podľa seba, a nie životom, ktorý odo mňa očakávali ostatní.“ Opatrovateľka si preto myslí, že je dôležité snažiť sa naplniť aspoň niektoré zo svojich snov, kým nie je príliš neskoro. „Zdravie prináša slobodu, ktorú si väčšina ľudí uvedomí až keď o ňu prídu,“ dodala pre portál CNBC.
Psychológ Michael Gervais si rovnaké správanie všimol aj u svojich pacientov. Vždy im preto radí, aby si začali viac uvedomovať plynutie času a zvýšili šance na šťastnejší život. „V každodennom zhone je ľahké zabudnúť na to, čo je pre vás najdôležitejšie. Život s vedomím vlastnej smrteľnosti však zásadne zmení to, čomu pripisujete hodnotu, a ako sa rozhodnete svoj čas využiť,“ vysvetlil expert.
Tento spôsob života často odhalí, aké prázdne sú ciele, ktoré nám dnešná kultúra diktuje. Naozaj záleží na komentároch na sociálnych sieťach? Záleží na tom, aké máte auto? Záleží na tom, že vás skupina priateľov vylúčila zo svojho sociálneho kruhu? Ak vás znova pustia dnu, naozaj chcete tráviť svoj drahocenný čas práve s nimi?
Prijatie skutočnosti, že nik nežije večne, vám pomôže lepšie pochopiť vaše skutočné hodnoty. Keď vám dermatológ povie, že chce vyšetriť podozrivé znamienko, pravdepodobne nerozmýšľate nad imidžom, ktorý ste si vybudovali, aby ste ohúrili kolegov. Keď uznáte, že čas je tou najcennejšou komoditou na svete, budete robiť rozhodnutia, ktoré korešpondujú s vašimi naozajstnými túžbami.
Nemusíte čakať na deň, keď sa dostanete na smrteľnú posteľ, aby ste začali ľutovať, že ste nežili inak. „S čistým štítom môžete začať už dnes. Jednoducho sa sami seba opýtajte, čo ľutujete práve v tomto okamihu,“ poradil Gervais.
Ak už teraz ľutujete, že so svojou dvojročnou dcérou netrávite viac času, pravdepodobne vás to bude trápiť aj o štyridsať rokov. Rozdiel oproti budúcnosti je však v tom, že dnes to ešte máte možnosť zmeniť, dodal psychológ.