Ľudia prichádzajúci do Anglicka z rizikových krajín budú môcť od 15. decembra podstúpiť namiesto dvojtýždňovej iba 5-dní trvajúcu karanténu v prípade, ak sa po jej uplynutí preukážu negatívnym testom na koronavírus. Uviedol to v utorok britský minister dopravy Grant Shapps, informuje agentúra DPA.

Zmena sa však nevzťahuje na ľudí prichádzajúcich do Severného Írska, Škótska alebo Walesu, pre ktorých naďalej platí 14-dňová karanténa. V Anglicku má totiž takéto opatrenia právomoc zavádzať ústredná britská vláda. V ostatných častiach Spojeného kráľovstva - Škótsku, Severnom Írsku a Walese - o takýchto krokoch rozhodujú regionálne vlády.

Cestujúci z miest, ktoré sa nenachádzajú na britskom zozname rizikových krajín, môžu po príchode do Anglicka podstúpiť test na ochorenie Covid-19 v piaty alebo po piatom dni strávenom v domácej izolácii. „Naša nová stratégia testovania nám umožní slobodnejšie cestovať, vidieť našich blízkych a podieľať sa na riadení medzinárodného obchodu. Tým, že dávame ľuďom možnosť otestovať sa v piaty deň, podporujeme aj cestovný ruch, ktorý sa otriasa z následkov pandémie," uviedol Shapps. Predstavitelia cestovného ruchu túto politiku privítali, opísali ju však ako „dávno oneskorenú", píše DPA

People wear face coverings to try to curb the spread of coronavirus as they walk past a recently painted mural entitled
Neprehliadnite

V Británii začali ďalšie klinické testy vakcíny proti Covidu-19

Britský premiér Boris Johnson v pondelok oznámil, že čiastočný lockdown na území Anglicka sa skončí 2. decembra. Anglicko sa tak vráti k trojstupňovému systému opatrení, ktorý vláda predstavila v septembri. Opatrenia v rámci jednotlivých stupňov však budú sprísnené.

Ľudia sa po skončení čiastočného lockdownu platného od 5. novembra budú môcť stretávať na otvorených priestranstvách v maximálnom počte šesť osôb a otvorené budú obchody, ktoré nie sú nevyhnutné, telocvične, rekreačné zariadenia i kaderníctva. Povolené budú aj svadby, športovanie na vonkajších priestranstvách a hromadné modlitby.

Spojené Kráľovstvo je podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa s viac ako 55-tisíc úmrtiami a s vyše 1,5 miliónom potvrdených prípadov nákazy koronavírusom jednou z najviac postihnutých krajín v Európskej únii.