A. Kiska sa na tento prípad pýtal a podľa M. Lučanského vyjadril nespokojnosť s postupom slovenskej polície. „Je z nemeckej strany avizované v najbližších dňoch či týždňoch stretnutie, kde sa urobia niektoré úkony. Ja tam budem prítomný,“ deklaroval M. Lučanský.
Na otázku, či by slovenská polícia nemala začať samostatné vyšetrovanie, policajný prezident odvetil, že slovenskí policajti boli nemeckým kolegom súčinní. „Zatiaľ u nás nebeží trestné konanie, ak nenastanú iné skutočnosti. Ale ja urobím všetko preto, aby táto kauza bola vyjasnená a aby netraumatizovala spoločnosť,“ uistil.
M. Lučanský zároveň podotkol, že skutok sa stal mimo Slovenska. Na upozornenie, že Vietnamec mal nastúpiť do slovenského vládneho špeciálu na bratislavskom letisku, odvetil, že on takéto informácie nemá.
Takmer žiadne pochybnosti
Nemeckí vyšetrovatelia únosu vietnamského expolitika a podnikateľa Trinh Xuan Thanha z 23. júla minulého roka vzniesli vážne podozrenie voči Slovensku. Krajinský kriminálny úrad v Berlíne predpokladá podľa správy mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), že obeť únosu opustila schengenský priestor a vrátila sa do vlasti v slovenskom vládnom lietadle.
Túto informáciu prevzali v pondelok večer na svojich weboch prvý program nemeckej verejnoprávnej televízie ARD, rozhlasové stanice Deutschlandfunk, Deutsche Welle a Severonemecký rozhlas (NDR), ako aj internetové vydania rôznych periodík.
Podľa berlínskych vyšetrovateľov niet o použití slovenského vládneho stroja pri únose „takmer žiadnych pochybností“, cituje FAZ z ich správy. Kriminalisti v nej poukazujú na stretnutie vietnamského ministra vnútra To Lama a vtedajšieho ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktoré podľa ich názoru „malo jediný účel“, a to „pána Trinha relatívne bezproblémovo dostať zo schengenského priestoru a do Vietnamu“.
Iba v stredu 25. júla odsúdili v Berlíne Vietnamca Long N.H. (47), ktorého vlani 12. augusta zadržali v Česku a ktorého ešte v tom istom mesiaci vydali na trestné stíhanie do Nemecka, na tri roky a desať mesiacov väzenia.
Pomerne mierny trest súvisí s Vietnamcovým priznaním pred nemeckými orgánmi činnými v trestnom konaní. Obžalovaný vedel o plánoch vietnamskej tajnej služby uniesť z Nemecka niekdajšieho vietnamského politika a vedúceho pracovníka tamojšej štátnej ropnej spoločnosti T. X. Thanha, aj keď nepatril medzi riadiace osobnosti operácie. Súd ho uznal za vinného z napomáhania k trestnému činu obmedzovania osobnej slobody a spolupráce s cudzou tajnou službou.
Muž prenajal v Prahe tri motorové vozidlá vrátane toho, ktoré bolo napokon 23. júla 2017 použité v Berlíne pri únose spomínanej osoby za bieleho dňa a neskôr vrátené v českej metropole. Nemecká Spolková prokuratúra považovala tento prípad za príklad štátom organizovaného únosu, po ktorom podnikateľa, ktorý v Nemecku požiadal svojho času o politický azyl, odsúdili vo vlasti v dvoch procesoch dvakrát na doživotné tresty väzenia za korupciu a zlé hospodárenie.
Kauza sa skúmala aj na Slovensku, pretože Vietnamca mali údajne prepraviť do vlasti cez slovenské územie, čo však vietnamský veľvyslanec poprel.
Noční vlci aj Kuciak
Polícia Slovenskej republiky robí všetko preto, aby eliminovala akúkoľvek hrozbu zo strany Slovenských brancov či ruskej skupiny motorkárov Noční vlci, uistil prezidenta M. Lučanský.
„My sme ale represívna zložka. Monitorujeme ich, aby sa zistilo, či páchajú trestnú činnosť alebo priestupky. S pánom prezidentom Kiskom sme sa zhodli, že v súvislosti s brancami by mal väčšiu úlohu zohrať štát. Je za hranou, aby sme nechali mladých ľudí zhromažďovať sa a skúšať si vojenské taktiky a techniky,“ povedal.
Pri Nočných vlkoch zase M. Lučanskému chýba politické stanovisko. „Ak bude vôľa a povie sa, že je to propaganda nezlučiteľná so záujmami SR, tak sa im zakáže vstup,“ avizoval.
Na skutočnosť, že Noční vlci sú považovaní za nástroj hybridnej vojny, M. Lučanský poznamenal, že na Slovensku sú samostatné oddelenia, ktoré sa takýmito prípadmi zaoberajú. Pôsobením Slovenských brancov by sa mala zaoberať Generálna prokuratúra SR.
M. Lučanský sa tiež stretol s tímom vyšetrovateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a plánuje ho posilniť. „Spravil som tam jemné úpravy, zabezpečili sa im materiálno-technické veci. Je mojím plánom posilniť ho aj vzhľadom na moju minulosť. Keďže som pracoval na vraždách, chcem do toho vniesť iný pohľad, aby sa to pohlo,“ avizoval.
M. Lučanský môže podľa svojich slov len dúfať, že sa túto vraždu podarí objasniť. Detaily hovoriť nechcel, aby nepomáhal páchateľom. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nedávno uviedol, že dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) má voľné ruky informovať o vyšetrovaní vraždy novinára J. Kuciaka a jeho partnerky.