„Máme zvýšené tempo legislatívnych prác. Už teraz máme v NR SR schválené štyri zákony alebo novely zákonov - zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, zákon o vysokých školách, školský zákon a zákon o odbornom vzdelávaní a príprave,“ ozrejmila M. Lubyová.
Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania má určiť smerovanie slovenského školstva na nasledujúcich desať rokov. V materiáli je desať čiastkových cieľov a 106 opatrení. Tie sú rozpracované do Implementačného plánu, ktorý pozostáva z piatich dvojročných na seba nadväzujúcich akčných plánov.
Finálna verzia
Ten prvý na svojom dnešnom rokovaní schválila Vláda SR. Akčný plán č.1 chce napríklad analyzovať súčasné kapacity materských škôl a na základe tejto analýzy chce v roku 2019 rozšíriť kapacity materských škôl v spolupráci s príslušnými ministerstvami. Obdobie prvého akčného plánu sa skončí v roku 2020. Pôvodne bolo na desať rokov vyčlenených 12 miliárd eur, dnes ich je viac ako 15 miliárd eur.
„Tých 12 miliárd bola priebežná verzia, stále sa s ňou pracovalo. Táto verzia je už finálna. Ako sme už však zdôraznili, je to živý dokument, a aj v budúcnosti sa to ešte bude meniť podľa priorít v danom období,“ vysvetlila šéfka rezortu školstva a dodala, „keďže je to akčný plán, ktorý schvaľuje táto vláda a vláda je viazaná rozpočtom, tak všetky opatrenia sú rozpočtovo kryté. Rokovania o budúcoročnom rozpočte ešte prebiehajú, takže všetko čo sa vyrokuje, sa doplní do akčného plánu.“