Vážení čitatelia,

na obálke vám tentoraz predstavujeme Tvorcu applovského „i“. Ken Segall pracoval dvanásť rokov po boku  Steva Jobsa. Dnes pôsobí ako poradca a kouč a  učí firmy, ako byť jednoduchý, ale zároveň nie nudný. Minulý týždeň bol v  Bratislave. Jedna z jeho zásadných rád upozorňuje na proklientský prístup. „Zamerajte sa na veci podstatné pre klienta a  tieto veci robte lepšie. Je to premýšľanie, kde netreba mozog.“

„História rodín politikov v úradoch a štátnych podnikoch presahuje éru jedného Jahnátka,“ píše v editoriáli Zuzana Petková. Odpolitizovanie štátnej správy dosiaľ nikto nemyslel vážne, a preto sa skutoční profesionáli medzi politickými nominantmi, neschopnými ľuďmi, bratrancami a rodákmi politikov hľadajú ťažko. Zuzana Petková a Xénia Makarová niekoľkých "profíkov" napriek tomu našli.  V téme čísla Nájomní manažéri Smeru zisťovali, prečo sa dali najať jednofarebnej vláde a čo chcú v prostredí plnom byrokracie, rodinkárstva a korupcie presadiť.

Zákon o zákaze zisku zdravotných poisťovní ideovo, legislatívne a politicky presadil predseda Smeru, vyratúva Marián Leško v  článku Urobený podľa Fica. A sumarizuje škody, ktoré tým napáchal, hoci ako duchovný otec zákona tvrdil, že zákazom zisku slovenské zdravotníctvo získalo približne 240 miliónov eur. Namiesto toho je tu už takmer definitívnych najmenej 25 miliónov eur majiteľom Unionu , zatiaľ 15 miliónov pre právnikov, akcionári Dôvery žiadajú  306 miliónov eur, právny nástupca poisťovne Apollo 130 miliónov a majitelia už neexistujúcej Európskej zdravotnej si nárokujú odškodnenie viac ako 30,2 milióna eur. Drahý populizmus.

Ak chceme meniť alebo zlepšovať územnosprávne členenie, diskusia o počte krajov a kreslenie hraníc by mali byť až na konci, tvrdí v rozhovore Centralizácia? Nie. Silné regióny autor reformy verejnej správy Viktor Nižňanský. Na začiatku by podľa neho mal byť jasný cieľ a právomoci územných celkov. Z toho vyplynie všetko ostatné. V rozhovore skúsený reformátor reaguje na staronovú tendenciu  znovu centralizovať Slovensko a namiesto tejto myšlienky ponúka iné riešenie – spoluprácu silných regiónov.

Aká je pravda o klimatických zmenách? Zodpovedá za ne človek? Alebo sa vlastne nič zlé nedeje? Každá zo štyroch správ, ktorú doteraz vydal medzinárodný panel IPCC o klimatickej zmene, vyvolala reakcie odporcov. A posledná – piata – je možno naozaj posledná. Nad jej závermi krútili hlavami nielen tradiční odporcovia teórie globálneho otepľovania, ale aj seriózni nezávislí vedci. Ľubomír Jurina v článku Klimatický panel vyvolal globálnu búrku píše aj o  tom, ako tieto teórie vplývajú na rozhodnutia investorov, vlád, objemy štátnych dotácií a prosperitu či degradáciu celých priemyselných odvetví.

Najslabší, máte padáka, znie titulok sondy do biznisu so športovými potrebami. Tvrdá konkurencia v tomto segmente kosí nielen malých predajcov. Ťažkosti neobchádzajú ani veľkých hráčov. Zo Slovenska odišiel napríklad Gigasport, o ochranu pred veriteľmi musel pre zlé investície na poľskom trhu požiadať Exisport, hoci dnes už dostal druhú šancu. Vyzerá to tak, že najväčšiu šancu na prežitie majú veľké siete. A  bude ich viac, po britskom Sports Direct sa sem chystá aj európska jednotka francúzsky Decathlon.

Historickú budovu v centre Košíc len pár metrov od Dómu svätej Alžbety, ktorej trhovú cenu odhadol odborník na 2,5 milióna eur, predal Fond výtvarných umení ani nie za polovicu víťazovi verejnej obchodnej súťaže. Súťaž sa vyhodnocovala v  júli, eseročka Masto Real Slovakia  vyhrala napriek tomu, že bola založená aj zapísaná do obchodného registra neskôr, píše Dušan Karolyi v investigatívnom článku Papalášska malá domov. Okolo lukratívnej prihrávky nehnuteľnosti rezonuje viacero zvučných mien z  prostredia košického Smeru, vrátane primátora Košíc Richarda Rašiho.

Poisťovne sa sťažujú, že im život komplikujú "lovci nehôd" - právnici, ktorí pomáhajú s vyplácaním škôd. A to aj vtedy, keď s  poisťovňami neboli žiadne problémy. Firmy, zaoberajúce sa právnou pomocou pri likvidáciách, však kontrujú: poisťovne ani zďaleka nie sú také ústretové ako sa tvária. Jednoducho, vyvinul sa tu nový Biznis zo strachu z poisťovní. TREND ponúka aj niekoľko tipov, ako sa nepríjemným komplikáciám v prípade autonehody vyhnúť.

V aktuálnom TRENDE píšeme aj o  nezamestnanosti a školstve, debatu o  aktuálnom dianí v energetike zhŕňame príznačným titulkom Možno príde aj Holjenčík. Mapujeme aktuálny vývoj okolo dlhového stropu v USA, pre maloobchodníkov bude zaujímavý príbeh jedného start-upu a pre kreatívcov zasa firmičky, ktorá sa rozhodla predávať slovenských ilustrátorov do sveta. TREND plus ponúka rady, ako a do čoho investovať. No a  v neposlednom rade – pripomíname, že tento týždeň ešte možno hlasovať za vášho Manažéra roka 2013.

Ak nechcete, aby vám čokoľvek z TRENDU ušlo, staňte sa členom komunity TRENDU a predplaťte si nás. Nielenže ušetríte (namiesto 2,20 predplatitelia platia len 1,44 eur), budete mať archív na webe, printové vydanie na stiahnutie už od stredy obeda, deň pred oficiálnym vyjdením. Takisto budete mať TREND vždy poruke v iPhone, iPade alebo na tabletoch s androidom.

Ďakujeme.

Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

S úctou
Oliver Brunovský

O lovcoch nehôd, vysokej cene Ficovho populizmu či kosení športových obchodov

TREND 42/2013