Lotyšsko spustí vo februári kroky potrebné na to, aby sa v januári 2014 stalo 18. členom eurozóny. V dnešnom rozhovore pre agentúru Reuters to povedal lotyšský minister financií Andris Vilks. Vyjadril pritom presvedčenie, že vláda dokáže presvedčiť EÚ o svojej pripravenosti prijať euro a prekonať domáci odpor voči takémuto kroku.

Lotyšsko sa zotavilo z dopadov globálnej finančnej krízy, pre ktorú jeho ekonomika v roku 2009 klesla o 20 percent, a stalo sa opäť jednou z hospodársky najdynamickejších krajín Európy. „Keď sa pozeráme na tri posledné roky, bolo Lotyšsko predvídateľné. Máme najrýchlejší ekonomický rast, ale rast cien je veľmi umiernený,“ povedal A. Vilks.

Vláda požiada vo februári Európsku komisiu o posúdenie pripravenosti krajiny na členstvo v eurozóne, čo je začiatok procesu vedúceho k prijatiu. Potom by mali svoje odporúčania vydať komisia a Európska centrálna banka (ECB) a v júni by o prijatí Lotyšska mali hlasovať najvyšší predstavitelia krajín EÚ.

Predpokladá sa, že ECB bude na Lotyšsko prísnejšia než na susedné Estónsko, ktoré prijalo euro v roku 2011. V roku 2006 neuspela so žiadosťou o vstup do eurozóny ďalšia pobaltská krajina Litva, pretože jej inflácia bola nepatrne vyššia, než stanovujú maastrichtské kritériá.

Lotyšská vláda však verí, že je na vstup pripravená dobre. Vláda v minulých rokoch prudko znižovala výdavky a zvýšila dane, aby splnila podmienky záchranného úverového balíka EÚ a Medzinárodného menového fondu v sume 7,5 miliardy eur. Vlani krajina program úspešne dokončila a tento mesiac splatila MMF zvyšok úveru. Rozpočtový deficit tento rok podľa A. Vilksa klesne na 1,5 percenta HDP, výrazne pod maastrichtský trojpercentný limit.

Prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že väčšina obyvateľov krajiny je proti prijatiu eura. To môže hrať rolu v postoji ostatných krajín EÚ k lotyšskej žiadosti.

Lotyšsko ide podať prihlášku do eurozóny

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP