Lotyšské úrady prehrali dlhoročný boj s nebezpečnou plodinou, ktorá zamoruje miestnu prírodu a odoláva všetkým pokusom o vyhladenie. Šesťročný program likvidácie boľševníka Sosnovského, blízkeho príbuzného boľševníka obrovského známeho v strednej Európe, sa skončil podľa expertov fiaskom. Zasiahnutá plocha mala byť obmedzená na 2000 hektárov, je však viac než päťnásobná.
Boľševník Sosnovského priviezli do Lotyšska sovietski poľnohospodárski experti, podľa ktorých sa mal stať vítaným krmivom pre dobytok. Mäso takýchto zvierat však nešlo pre nepríjemnú pachuť na odbyt a nové krmivo sa neosvedčilo. No lotyšské medze agresívna plodina neopustila. Každým rokom sa podľa denníka Latvijas Avīze zasiahnutá plocha zvyšuje o desať percent.
Za najúčinnejšiu cestu k likvidácii boľševníka miestni experti označujú mechanické ničenie vyrastených plodín. Úrady na tento účel najímali nezamestnaných za mesačný plat 100 latov (143,64 eura). Ani táto metóda však žiaduci efekt nepriniesla. Podľa odhadov lotyšskej vlády je na boj s boľševníkom potrebných okolo 12 miliónov latov (17,2 milióna eur), ktoré však v štátnej pokladnici chýbajú. Poslednou nádejou sú vraj pre Lotyšsko dotácie z Európskej únie.
Pobaltské štáty všeobecne a Lotyšsko obzvlášť patrí ku krajinám najviac zasiahnutým boľševníkom. Niektorí experti už mieru jeho rozšírenia označujú za katastrofálnu. Neveľký výskyt boľševníka Sosnovského bol zaznamenaný aj západne od krajín bývalého ZSSR, kde ho však takmer úplne vytlačil rovnako agresívny boľševník obrovský. Rastlina môže byť nebezpečná aj pre ľudí, pretože šťava z jej byle a listov môže pri dotyku spôsobiť silné poleptanie.
Na snímke príbuzný boľševníka Sosnovského - boľševník obrovský. Fotografie šírenia boľševníka v Lotyšsku nájdete na stránke denníka Latvijas Avīze.
Ilustračné foto - Flickr.com