Pred rokom sa Hiddenfjord, rodinná spoločnosť z Faerských ostrovov, ktorá sa zaoberá chovom rýb a dodáva čerstvého lososa do Severnej Ameriky a Európy, zaviazala znížiť emisie CO2 na minimum.
Vlani v októbri zastavila využívanie leteckej nákladnej prepravy, čím sa stala prvým producentom lososa na svete, ktorý sa spolieha výlučne na udržateľnejšiu prepravu tovaru s nízkymi emisiami.
Vo filme spoločnosť uvádza podrobnosti o tom, ako to viedlo k 94-percentnému zníženiu emisií uhlíka spojených so zámorskou prepravou už po jednom roku.
„Veríme, že losos má plávať, nie lietať," povedal generálny riaditeľ Atli Gregersen. „Veríme, že máme zodpovednosť nielen za dodanie čo najlepšieho lososa, ale aj za to, že to urobíme čo najudržateľnejším spôsobom.“
Hoci má chov lososov menší vplyv na životné prostredie ako mnohé iné z najobľúbenejších živočíšnych bielkovín, veľká časť chovaného lososa sa vyváža letecky.
Nákladná letecká preprava je hlavným prispievateľom ku globálnym emisiám CO2. Správa nórskej výskumnej organizácie SINTEF z roku 2020 ukázala, že letecká nákladná preprava produkuje približne 50-krát viac CO2 ako zaoceánska námorná nákladná preprava.
Dosiahnutie tohto cieľa, pri zachovaní kvality lososa, nebolo podľa spoločnosti jednoduché. Navrhla systém spracovania a chladenia na zachovanie čerstvosti lososa a zároveň prehodnotila celý svoj globálny distribučný reťazec.
Gregersen oznámil výsledky nedávneho prieskumu, ktorý uskutočnilo Stredisko pre spotrebiteľské hodnotenia. V slepom teste chuti lososa dodávaného letecky a po mori viac ako 100 spotrebiteľov nerozpoznalo rozdiel a hodnotilo obidve vzorky rovnako priaznivo v kategóriách chuti, konzistencie a arómy.
„Vytvorením systému spracovania a chladenia a optimalizáciou nášho procesu námornej dopravy, kde neustále kontrolujeme teplotu lososa, sme zachovali kvalitu nášho v mori chovaného lososa na vysokej úrovni a dokonca sme dosiahli to, že losos vydrží dlhšie.“
Lososové sádky Hiddenfjordu sú na otvorenom mori pri Faerských ostrovoch nachádzajúcich sa na polceste medzi Islandom a Nórskom v severnom Atlantickom oceáne.
Losos je podľa vyjadrení spoločnosti zabalený tri hodiny po výlove a neobsahuje antibiotiká, hormóny a GMO. Následne je hermeticky uzavretý vo svojej továrni a zostáva v neporušenom regulovanom chladiacom reťazci, až kým sa nedostane k zákazníkom vo viac ako tucte krajín po celom svete.
Korene tejto faerskej spoločnosti zaoberajúcej sa chovom lososov sa datujú od roku 1887.