Odchod Veľkej Británie z Európskej únie pripravil londýnske finančné centrum zhruba o 40-tisíc pracovných miest. V rozhovore to povedal Michael Mainelli, ktorý stojí na čele londýnskej finančnej štvrte City.
Zmeny v City
Z odlevu pracovných miest z londýnskeho finančného centra po brexite profitovali tiež ďalšie európske mestá, napríklad Paríž, Miláno a tiež Amsterdam. „Brexit bol katastrofou,“ vyhlásil Mainelli. „V roku 2016 sme mali 525-tisíc pracovníkov. Odhadujem, že sme ich stratili takmer 40-tisíc,“ dodal.
Mainelli ale upozornil, že straty pracovných miest vo finančnej štvrti City spôsobené brexitom vykompenzovala tvorba nových pracovných príležitostí, a to nielen vo finančnom sektore. Počet zamestnancov sa tak podľa neho vyšplhal na 615-tisíc, najmä vďaka rastu v poisťovacom sektore a v oblasti dátovej analýzy.
Briti sa za odchod svojej krajiny z EÚ vyslovili v referende, ktoré sa konalo v júni 2016. Mainelli ale upozornil, že vo finančnej štvrti City bolo 70 percent voličov za zotrvanie v EÚ, zatiaľ čo za brexit sa vyslovilo iba 30 percent voličov. „Nechceli sme to,“ vyhlásil. Dodal, že teraz intenzívne pracuje na posilnení vzťahov s kontinentálnou Európou.
Brexit sklamaním
Výsledok brexitu je pre mnohých Britov sklamaním. Mnohí dúfali, že odchod z EÚ ich krajine poskytne priestor na zníženie migrácie, odbúra rozsiahlu reguláciu EÚ a podporí hospodársky rast. Migrácia sa ale zvýšila, obmedzovanie regulačných opatrení sa ukázalo byť ťažké a hospodársky rast spomalil.
Nový britský premiér Keir Starmer sa teraz snaží zlepšiť vzťahy s Európskou úniou, ktoré narušili tiahnuce sa a ťažké rokovania týkajúce sa brexitu. Starmer plánuje odstrániť niektoré podnikateľské prekážky medzi Veľkou Britániou a EÚ, vylúčil ale návrat krajiny na jednotný trh EÚ.