V londýnskej usadlosti Lancaster House neďaleko Buckinghamského paláca sa začal summit lídrov západných štátov. Na zasadnutí, ktoré zorganizoval britský premiér Keir Starmer, sú prítomní 19-ti vysokí predstavitelia Francúzska, Nemecka, Talianska, Španielska, Turecka, Dánska, Fínska, Poľska, Česka, Rumunska a Kanady, ako aj vedúci predstavitelia NATO a EÚ. Prítomný je aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Starmer v úvode zopakoval neochvejnú podporu Ukrajine. Zdôraznil však, že v európskej bezpečnosti nastal moment, ktorý sa „opakuje raz za generáciu.“ Všetci európski lídri preto podľa neho musia „zintenzívniť svoje úsilie.“
„Dosiahnutie dobrého výsledku pre Ukrajinu nie je len otázkou správneho alebo nesprávneho postupu. Je životne dôležitý pre bezpečnosť každého tu prítomného štátu a aj mnohých ďalších,“ vyhlásil Starmer. Rozhovory sa podľa neho zamerajú na spôsoby ako dosiahnuť „spravodlivý a trvalý mier“ a na ďalšiu podporu Ukrajiny, „pretože aj keď Rusko hovorí o mieri, pokračuje vo svojej neúprosnej agresii.“
Stretnutie lídrov sa uskutočnilo dva dni po ostrej výmene názorov medzi Zelenským a americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Oválnej pracovni. Rokovanie Trump predčasne ukončil a nedošlo ani k plánovanému podpisu dohody o nerastných surovinách. Podľa zdrojov amerických médií Trump dokonca uvažoval o zastavení všetkej pomoci Kyjevu.
Summit nadviaže na februárové rokovania z Paríža, ktoré zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron a zameria sa na „posilnenie pozície Ukrajiny – vrátane pokračujúcej vojenskej podpory a zvýšeného ekonomického tlaku na Rusko“.
Británia a Francúzsko tiež budú spolupracovať s Ukrajinou na pláne zastavenia bojov s Ruskom, ktorý bude neskôr predložený USA.
Starmer už absolvoval bilaterálne rokovanie s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, ktorá po stretnutí uviedla, že je veľmi dôležité vyhnúť sa riziku „rozdelenia Západu“ v otázke vojny na Ukrajine. Londýn a Rím podľa nej v tejto súvislosti môžu zohrávať dôležitú úlohu a pôsobiť ako prostredníci.
Britský premiér sa telefonicky spojil aj s vedúcimi predstaviteľmi pobaltských štátov, ktorí na summit neboli pozvaní. Lídri Estónska, Litvy a Lotyšska mu dali v súvislosti s nepozvaním na samit najavo svoju frustráciu. Starmer sa im ospravedlnil s tým, že „nabudúce sa takýmto veciam vyhne.“
Ďalšie dôležité správy
