Britskému hlavnému mestu Londýn sa stále darí lákať najviac priamych zahraničných investícií do finančných služieb v porovnaní s ďalšími európskymi mestami. Podiel Británie na nových projektoch vlani dosiahol najvyššiu úroveň za posledných desať rokov. Druhé miesto obsadil Paríž, vyplýva z prieskumu spoločnosti Ernst & Young (EY).
Londýn si vlani zabezpečil 81 projektov, čo je o 76 percent viac ako v predchádzajúcom roku. Bol to tiež viac ako dvojnásobok oproti druhému Parížu, ktorý naopak zaznamenal pokles nových projektov, a to o 11 percent, uviedla s odvolaním sa na prieskum agentúra Bloomberg. Prieskum medzi 900 osobami s rozhodovacou právomocou však tiež ukázal, že francúzska metropola si pomaly získava obľubu medzi investormi a v najbližších rokoch by mohla ohroziť dominantné postavenie Londýna.
Aj napriek náročným makroekonomickým podmienkam a geopolitickej neistote „stabilita britského sektora finančných služieb zabezpečila, že dôvera zahraničných investorov zostáva silná," uviedla partnerka EY pre finančné služby Anna Anthonyová. Upozornila však na konkurenciu ako z Európy, tak zo vzdialenejších centier v zahraničí.
Výsledky prieskumu ukázali, že investori stále považujú Britániu za spoľahlivé miesto pre podnikanie, aj keď brexit a slabý výkon londýnskych akciových trhov vyvolali obavy o jeho konkurencieschopnosť. Objem obchodovania sa v posledných rokoch prepadol, podľa údajov Bloombergu pripadá na londýnsku burzu len vyše dvoch percent z 12 miliárd dolárov získaných vlani z primárnych ponúk akcií. To je najnižší podiel za niekoľko desaťročí. Celá Británia si vlani zabezpečila celkovo 108 projektov zo sektora finančných služieb, zatiaľ čo v roku 2022 ich bolo 76. Výrazne tak predstihla ďalšie európske destinácie. Druhé Francúzsko získalo 39 projektov a tretie Nemecko 38 projektov.
Francúzsko sa od brexitu snaží prezentovať ako atraktívna alternatíva k londýnskej City. Vlani ale počet projektov v krajine v porovnaní s rokom 2022 klesol o 13 percent. V horizonte nasledujúcich troch rokov však investori zaradili Paríž pred Londýn ako najatraktívnejšie európske mesto pre budúce finančné investície. Mnoho veľkých hráčov z Wall Street sa o Paríži vyjadruje ako o ďalšom veľkom finančnom centre v Európe.