Vedci pod vedením S. Hankeho, spoluzakladateľa Inštitútu Johnsa Hopkinsa pre aplikovanú ekonómiu, celosvetové zdravie a štúdium podnikania, prešli 18 590 štúdií, aby z nich nakoniec vybrali 24, ktoré použili na záverečnú analýzu. Ich metaanalýza sa zameriavala konkrétne na vládne opatrenia vrátane povinného nosenia rúšok a zákazu cestovania.
Ktoré opatrenia mali zmysel?
Zo všetkých analyzovaných opatrení súvisiacich s obmedzením pohybu malo zatvorenie neesenciálnych prevádzok najväčší vplyv, pričom znížilo úmrtnosť na ochorenie covid-19 v priemere o 10,6 percenta, vyplynulo zo štúdie. Podľa vedcov by za tým mohlo byť najmä zatvorenie barov. Opatrenia týkajúce sa samoizolácie znížili úmrtnosť v priemere o 2,9 percenta. Vedci dospeli k záveru, že obmedzenia pohybu v Európe a v USA znížili úmrtnosť na ochorenie covid-19 v priemere o 0,2 percenta.
Prekvapivé závery
„Zatiaľ čo z tejto metaanalýzy vyplynulo, že obmedzenia pohybu nemali žiadny alebo mali len minimálny vplyv na verejné zdravie, v oblastiach, kde boli zavedené, vznikli obrovské ekonomické a sociálne náklady,“ píšu vedci. „V dôsledku toho sú politiky v oblasti obmedzenia pohybu neodôvodnené a mali by byť ako nástroj pandemickej politiky odmietnuté,“ dodali vedci. Podľa nich obmedzenie pohybu nie je účinný spôsob znižovania miery úmrtnosti počas pandémie. „Aspoň počas prvej vlny ochorenia covid-19 to tak bolo,“ dodali.
Vplyv na iné oblasti
Zatiaľ čo obmedzenie pohybu nemalo žiadny alebo len minimálny vplyv na úmrtnosť súvisiacu s ochorením covid-19, toto obmedzenie výrazne ovplyvnilo ľudí trpiacich na iné ťažkosti. Obmedzenie pohybu viedlo k tomu, že okolo 40 percent dospelých Američanov v júni 2020 odložilo urgentnú zdravotnú starostlivosť alebo sa jej vyhýbalo. Na základe analýzy Koalície pre rakovinu pľúc Spojeného kráľovstva (UK Lung Cancer Coalition) by odklady týkajúce sa rakoviny pľúc spojené s obmedzením pohybu mohli viesť k ďalším 2 500 úmrtiam.
Zistenia iných štúdií
Zistenia spomenutej metaanalýzy sú v súlade s analýzou 100 štúdií v oblasti ochorenia covid-19, ktoré boli publikované minulý rok v septembri. Zo záverov týchto štúdií vyplynulo, že „obmedzenia pohybu mali, prinajlepšom, zanedbateľný vplyv na počet úmrtí na covid-19.“
Závery metaanalýzy sú však v rozpore s metaanalýzou z roku 2020, podľa ktorej obmedzenia pohybu úspešne znížili úmrtnosť na ochorenie covid-19. Vedci z Inštitútu Johnsa Hopkinsa ozrejmili, že analýza z roku 2020 využila niekoľko modelových štúdií, ktoré oni zámerne zo svojej štúdie vylúčili.