Členovia lízingovej asociácie financovali v minulom roku nové obchody za 2,87 miliardy eur. V medziročnom porovnaní to podľa vyjadrení asociácie znamená nárast o 20 percent. Firmy prefinancovali takmer 78,8 tisíca nových zmlúv s medziročným nárastom o 4 percentá. Z hlavných komodít malo vlani najvyšší medziročný nárast financovanie osobných a úžitkových automobilov, nasledované financovaním strojov a priemyselných zariadení.

Výrazný nárast cien

Ako povedal predseda predstavenstva lízingovej asociácie a zároveň generálny riaditeľ spoločnosti ČSOB Leasing Richard Daubner, z vlaňajších výsledkov lízingového trhu vidno, že nárast hodnoty financovaných predmetov bol opätovne a ešte výrazne vyšší ako nárast počtu nových zmlúv. A to tak voči roku 2021, 2020, ako aj voči roku 2019, na ktorý ešte nevplývala pandémia covid-19.

Táto disproporcia bola vo všetkých komoditách okrem jedinej - počítače a kancelárska technika. Dôvodom je podľa Daubnera pokračujúci výrazný nárast cien predmetov financovania. „Pri nových autách je to spojené najmä s ekologizáciou dopravy, ale pri všetkých vozidlách aj s ich nedostatkom na trhu či s rastúcou infláciou,“ povedal Daubner.

Dominantným zákazníkom lízingových spoločností zostal podnikateľský sektor, ktorého podiel na novom financovaní hnuteľných predmetov lízingových spoločností sa vlani zvýšil na 92 percent. Podiel financovania spotrebiteľov poklesol na 8 percent. Rok 2022 bol prvým rokom, kedy podiel úverov na produktoch dosiahol zhodnú výšku ako podiel lízingu.

Financovanie strojov

Obratovo najsilnejšou komoditou na lízingovom trhu zostáva financovanie osobných a úžitkových vozidiel. Ich financovanie predstavovalo vlani takmer 1,62 miliardy eur, pri medziročnom náraste o 17 percent.

Objemovo druhou najvýznamnejšou komoditou zostalo aj počas minulého roka financovanie strojov, zariadení a technológií, ktoré medziročne vzrástlo o 26 percent na 672 miliónov eur. Financovanie nákladných vozidiel s novým objemom 434 miliónov eur bolo medziročne o 19 percent vyššie.

Ako upozornila lízingová asociácia, všetky čísla sú bez výsledkov spoločnosti Volkswagen FS a Scania Finance. Tie síce pôsobia na slovenskom lízingovom trhu, avšak nie sú členmi lízingovej asociácie.

Asociácia leasingových spoločností SR vznikla v roku 1992 a združuje spoločnosti priamo sa zaoberajúce podnikaním alebo činnosťami súvisiacimi s dlhodobým prenájmom majetku. Členmi asociácie je v súčasnosti 32 bankových, nezávislých alebo koncernových lízingových spoločností výrobcov vozidiel, resp. splátkových spoločností, plus pridružených členov.

Ďalšie dôležité správy

Radovan Ďurana - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS.
Neprehliadnite

Radovan Ďurana: Cenový strop potravín infláciu nezníži. Vláda musí navrhnúť úplne iné riešenia