Trhový šok, oslabenie meny, pád vlády. Podobný scenár hrozí aj Spojeným štátom, ak vláda bude ignorovať narastajúci federálny dlh, myslí si riaditeľ Rozpočtového úradu Kongresu (CBO) Phillip Swagel. V rozhovore pre Financial Times povedal, že rastúce americké fiškálne bremeno má „bezprecedentnú“ trajektóriu a môže spôsobiť krízu takého druhu, ktorá vyvolala nápor na libru a pád vlády britskej premiérky L. Trussovej v roku 2022.

Federálny dlh Spojených štátov sa na konci minulého roka vyšplhal na 26,2 bilióna dolárov alebo 97 percent hrubého domáceho produktu. Šiel rapídne hore najmä po znížení daní vtedajším prezidentom Donaldom Trumpom v roku 2017 a obrovských výdavkoch na stimuly počas pandémie. D. Trump sľubuje ďalší pokles daní, ak porazí Joea Bidena v tohtoročných prezidentských voľbách.

Swagelove vyjadrenia prišli deň po tom, čo nezávislý dozorný orgán vydal nové dlhodobejšie ekonomické projekcie, ktoré ukázali, že úroveň dlhu USA v roku 2054 vzrastie na 166 percent HDP. Agentúra Fitch minulý rok znížila krajine rating z AAA na AA+ v dôsledku obáv z „ vysokého a rastúceho dlhového zaťaženia verejnej správy“.

Agentúra Moody’s ju stále hodnotí áčkovým ratingom, no vlani v novembri uviedla, že zmenila svoj výhľad zo stabilného na negatívny. Varovania od šéfa CBO prichádzajú uprostred obáv medzi ekonómami, že roky fiškálnej márnotratnosti zo strany demokratov aj republikánov vytvárajú problémy pre americkú ekonomiku.

L. Trussová odstúpila len po 45 dňoch z pozície premiérky Spojeného kráľovstva po tom, čo zníženie daní prispelo k enormnému nárastu dlhu a náklady na pôžičky krajiny sa výrazne zvýšili.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Rast dlhu Spojených štátov amerických sa zrýchlil, každých 100 dní sa zvýši o bilión dolárov