V sobotu vstúpil do platnosti zákaz prepravy tovaru cez územie Litvy do susednej Kaliningradskej oblasti, ktorá je ruskou exklávou. Ide o tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie EÚ, informovala tlačová agentúra Reuters, citujúc litovské orgány.

Správa o zákaze prišla v piatok prostredníctvom videa, ktoré zverejnil gubernátor daného regiónu Anton Alichanov. Sankčný zoznam zahŕňa predovšetkým uhlie, kovy, stavebné materiály a moderné technológie. Alichanov uviedol, že zákaz sa bude týkať zhruba 50 percent položiek, ktoré Kaliningrad dováža.

Mechanizmus sankcií objasnila Európska komisia

Začiatok platnosti zákazu potvrdila nákladná časť litovských štátnych železníc v liste klientom po „objasnení“ zo strany Európskej komisie o mechanizme uplatňovania sankcií.

Alichanov vyzval občanov, aby sa neuchyľovali k panickým nákupom, a uviedol, že medzi Kaliningradom a Petrohradom už prepravujú tovar dve plavidlá, pričom do konca roka bude v prevádzke ďalších sedem. „Naše trajekty zvládnu všetok náklad,“ povedal v sobotu gubernátor.

Bývalé pruské územie

Kaliningradská oblasť, ktorá sa nachádza medzi Poľskom a Litvou - členskými štátmi EÚ a NATO -, dostáva dodávky z Ruska železnicou a plynovodom cez územie Litvy.

Exklávu, kde sídli veliteľstvo ruskej Baltskej flotily, v apríli 1945 dobyla Červená armáda od nacistického Nemecka a po druhej svetovej vojne bola postúpená Sovietskemu zväzu. Územie predtým patrilo pruskej provincii Východné Prusko.

Ďalšie dôležité správy

EBE 36 Moskva - Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin, vpravo prezident ruskej banky Sberbank Herman Gref počas stretnutia v Moskve 26. októbra 2021. FOTO TASR/AP

 
Russian President Vladimir Putin, left, listens to Chief Executive of Sberbank German Gref during their meeting in Moscow, Russia, Tuesday, Oct. 26, 2021. (Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Šéf najväčšej banky v Rusku tvrdí, že krajine môže trvať 10 rokov, kým sa spamätá zo sankcií