Slovenské verejné financie sú v katastrofálnom stave, konštatuje web TA3 a informuje o vládnom návrhu zdaniť sladené nápoje, hoci ich konzumácia postupne klesá. Odborníci však dodávajú, že daň z cukru automaticky neznamená zdravší životný štýl.
Vláda bývalého premiéra Ľudovíta Ódora zanechala novej vláde premiéra Roberta Fica zoznam návrhov, ktoré by mali pomôcť ozdraviť verejné financie, medzi nimi sa nachádzala aj spotrebná daň zo sladených nápojov. Tento nástroj využívajú aj iné krajiny sveta, aby si tak zvýšili svoje príjmy z daní.
„Vládny návrh ráta s rôznymi sadzbami v závislosti od množstva cukru na obsah tekutiny,“ tvrdí spravodajská televízia a dodáva príklad, keď cena za liter sirupu by mohla stúpnuť približne o 2,5 eura. Ročne by tak do štátneho rozpočtu prišlo 240 miliónov eur.
„Je otázne, či by štát mal do takejto miery zasahovať do správania občanov,“ hovorí pre TA3 analytik INESS Matej Bárta a dodáva, že ak by táto daň bola zavedená, tak Slovensko by malo najvyššiu daň zo sladených nápojov v rámci Európskej únie.
Viac peňazí v štátnom rozpočte nie je jediným dôvodom na zavedenie dane zo sladených nápojov. Reportáž televízie naznačuje aj to, že výskyt obezity sa vo svete zvyšuje, naopak odborník na výživu Boris Bajer zdôrazňuje, že obezita je oveľa komplexnejší problém a nielen sladené nápoje k nej prispievajú. „Tých opatrení by malo byť viac, no nemyslím si, že len toto opatrenie pomôže,“ konštatuje Bajer.