Zasa dokumenty na internete
Neznámi ľudia hlásiaci sa k hackerskému hnutiu Anonymous založili stránku, na ktorej sľubujú zverejňovať kompromitujúce materiály na ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH). Začali dokumentom, podľa ktorého politik v rokoch 1997-1998 spolupracoval so slovenskou vojenskou kontrarozviedkou a prinášal informácie o zamestnancoch vojenskej obvodnej prokuratúry v Prešove, kde pôsobil na vojenskej službe. Skúmať mal aj prepojenia funkcionárov na „záujmové osoby“. „Materiál je podvrh,“ reagoval minister. Tvrdil, že pol roka pred marcom 1998 bol už preložený na prokuratúru do Bratislavy.
D. Lipšicovi neznámi autori vytkli aj údajné kontakty s izraelským politickým poradcom (podľa anonymov aj s bývalým agentom izraelskej vojenskej tajnej služby Aman) Aronom Shavivom, ktorého firma vlani uzavrela zmluvu na mediálne školenia pre ministerstvo dopravy za 29 800 eur. Krajskému predsedovi KDH Dušanovi Pekárovi tiež radila v úspešnej predvolebnej kampani vo voľbách starostu bratislavského Ružinova. Minister tvrdil, že sa A. Shavivom stretol raz na ministerstve na zhruba päť minút.
Čo sa týka zmluvy, nejde o novú informáciu, denník Sme o nej písal presne pred rokom. Upozornil pritom, že členovia bývalej vlády Roberta Fica bežne vynakladali na mediálne poradenstvo či imidž desaťtisíce eur. Ministerstvo zdravotníctva za Richarda Rašiho (Smer-SD) dokonca podpísalo zmluvu na mediálne poradenstvo za vyše 700-tisíc eur. Exminister sa bránil, že jeho tlačové oddelenie s tromi ľuďmi nestačilo na všetky úlohy.
D. Lipšic ešte vyhlásil, že podstrčený dokument nesie rukopis práce bývalých príslušníkov SIS a cieľom môže byť ohroziť vyšetrovanie kauzy Gorila, v ktorej vystupuje finančná skupina Penta. Dodal, že Privatbanka ovládaná Pentou navyše dostala pokutu za to, že nenahlásila finančnej polícii podozrivé obchodné operácie.
Poslanci sťažili poľovníkom strieľanie psov
Majitelia domácich zvierat sa dočkali. Parlament dokázal po trištvrte roku odkladania odhlasovať návrh, ktorý poľovníkom obmedzuje možnosť beztrestne zastreliť psa v revíre a pri mačkách to znemožňuje. Ak pravda predlohu podpíše aj prezident Ivan Gašparovič, inak si snemovňa hlasovanie zrejme ešte zopakuje. Ďalším rizikom pre novelu je aj možný podnet na Ústavný súd. Zmena zákona sa v parlamente nepresadila vďaka jednote bývalej vládnej koalície, ale preto, že ju podporila aj časť zákonodarcov Smeru-SD.
Exkoalícia si v parlamente zabíja návrhy
Keby to bolo len na koalícii, novela zákona o poľovníctve by neprešla. Podobne ako návrhy poslancov SDKÚ-DS a SaS okresať príspevky a príplatky rodičom, ktorí nepracujú (zdržali sa KDH a Most-Híd) a výzva prezidentovi, aby rýchlo vymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora (navrhoval Milan Hort z SDKÚ-DS, zdržala sa časť KDH). Dva rôzne, ale podobné návrhy exkoaličných poslancov vyhlásiť 28. október za štátny sviatok parlament odmietol prerokovať.
Ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi zastavila jeho návrh zákona dokonca stranícka kolegyňa z KDH Mária Sabolová. I. Uhliarik chcel, aby zdravotníci za krízového stavu museli plniť povinnosti nariadené úradmi, inak by im hrozila pokuta do 3300 eur či zrušenie registrácie.
KDH sa na vláde neúspešne dožadovalo, aby navrhla parlamentu prerokovať jeho návrh na zavedenie hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov v zrýchlenom režime. Keďže to kabinet neurobil, parlament už zrejme do konca volebného obdobia nestihne o materiáli rozhodnúť.
SDKÚ plánuje organizovať na podporu J.Čentéša petíciu
Keďže parlament neschválil nezáväzný návrh výzvy prezidentovi, aby vymenoval J. Čentéša za generálneho prokurátora, SDKÚ-DS skúsi ešte inú aktivitu. Na svojich mítingoch bude zbierať podpisy na petíciu. Čo presne bude petícia obsahovať a komu bude adresovaná, ešte predseda strany Mikuláš Dzurinda pred novinármi nevedel spresniť.
Šéf ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (KDH) reagoval, že výzva parlamentu by bola v podstate len prázdnym gestom. Za účinnejší by považoval podnet na Ústavný súd, to však podľa neho poslanci SDKÚ-DS zatiaľ nepodporili.
Všetko po starom
SDKÚ začína v týchto dňoch na Slovensku vylepovať plagáty s Mikulášom Dzurindom a Ivanom Miklošom. Bývalý šéf Daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík na nich nebude, dostal ale aspoň poverenie viesť celkom nový úrad. Mesiac pred voľbami ho vymenovali do funkcie povereného riaditeľa Kompetenčného centra finančných operácií.
M. Mikulčík vlani odstúpil odstúpil z postu šéfa Daňového úradu po tom, ako sa otvorila kauza ohľadom prenájmu budovy pre úrad v Košiciach. Podozrivý tender spôsobil vážny rozpor medzi premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom financií I. Miklošom, ktorý sa M. Mikulčíka zastával. Premiérka nakoniec dosiahla Mikulčíkov odchod až po tom, ako sa vyhrážala odchodom z funkcie.
Daniel Lipšic novú stranu zatiaľ nechystá
Podpredseda KDH a minister vnútra D. Lipšic neplánuje po voľbách vytvoriť novú politickú stranu. Povedal to denníku Sme po tom, čo sa začali šíriť takéto špekulácie. Prispel k nim aj poslanec SDKÚ-DS Štefan Kužma na svojom blogu, kde D.Lipšica vyzýval, aby mu túto otázku zodpovedal. K úvahám sa neprihlásila ani premiérka Iveta Radičová, ktorú v kuloároch vraj pasovali za budúcu možnú stranícku kolegyňu D. Lipšica. „K pani premiérke sa takéto klebety nedostali,“ tvrdil jej tlačový odbor.
D. Lipšic však nevylúčil inú vec, a síce že by sa v septembri mohol pokúsiť zviesť súboj o predsedu KDH. Preferenčné hlasy v posledných voľbách v roku 2010 robia z D. Lipšica druhého najobľúbenejšieho politika medzi voličmi kresťanských demokratov. Jednotkou bol predseda Ján Figeľ, získal vyše 117-tisíc krúžkov, D. Lipšic 75-tisíc.
PR agentúra Pavla Pavlíka pomáhala Pente s imidžom
Agentúra Media One, kde je podľa obchodného registra jediným spoločníkom druhý najvyššie postavený kandidát hnutia 99 percent Pavol Pavlík, v minulosti pre finančnú skupinu Penta robila školenia o mediálnom imidži. Napísali to Hospodárske noviny.
„Tento obchodný vzťah sa dávno skončil a spájať ho s kandidatúrou Pavlíka považujeme za rovnakú hlúposť, ako sa pýtať pekára, ktorý vstúpil do politiky, či predal chlieb nejakej gorile,“ reagovala pre denník hovorkyňa 99 percent Michaela Salajová.
Veľkú časť agendy hnutia 99 percent občiansky hlas pritom tvorí kritika kauzy Gorila, na sobotu dokonca plánuje protest pred budovou Penty v Bratislave.
Protest 99 percent pred Úradom vlády, 8.2.2012
So sľubmi transparentnosti to nie je až také zlé
Tri mimovládne organizácie pred časom zverejnili výzvu politickým stranám, aby v prípade volebného úspechu sľúbili predložiť pripravené opatrenia na sprísnenie kontroly financovania politických strán. K projektu sa už pridali SDKÚ-DS (v jednom bode obmedzene), KDH a SMK. Podporu dnes na tlačovej besede ohlásil aj Most-Híd, ktorý tiež pripomenul svoj program Transparentného Slovenska.
Rómska strana sa ozvala proti bilbordom SNS
Jediná kandidujúca strana hlásiaca sa k rómskej menšine kritizovala plagáty SNS, na ktorých sa hovorí o „doplácaní na Cigánov“. „My Cigáni sme ľudia a sme občania tohto štátu,“ vyhlásil líder Strany rómskej únie na Slovensku František Tanko. „Topiaci sa slamky chytá,“ dodal ešte na adresu „národniarov“. SNS by sa podľa dvoch z trojice najnovších prieskumov agentúr MVK, Polis a Focus nedostala do parlamentu.
Igor Matovič vysvetľoval údajné peniaze pre lekára
Deň po ohlásenom odstúpení časti kandidátov Obyčajných ľudí z volieb pre spor o testy na detektore lži Igor Matovič sám vysvetľoval „úplatok“. Pred novinármi priznal, že v roku 1995 dostal istý lekár 5000 korún za operáciu jeho otca, ktorý mal nádor na mozgu.
I.Matovič tvrdil, že peniaze nedával on osobne, hoci bol prítomný, a v tom čase vraj nešlo o trestný čin. Lekár si podľa neho peniaze vypýtal ako „motiváciu“. „Toto nebol úplatok, ale výpalné,“ bránil sa I. Matovič a dodal, že je stále odhodlaný ísť na detektor a je presvedčený, že testom prejde.
Tretina kandidátky
Neformálny líder Obyčajných ľudí I. Matovič očakáva, že jeho kandidátku môže opustiť 50 až 60 ľudí. Veľkú časť z nich tvoria podľa neho sympatizanti strán OKS a KDS. "Uvidíme, tie počty sa ustabilizujú do pár dní, predpokladám, že možno odíde 50 - 60 ľudí," povedal dnes novinárom.
Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.
Ilustračné foto - SITA / Jozef Jakubčo; Foto - SITA / Marián Peiger; Foto na titulke - SITA / Marián Peiger