Politici cez víkend pokračovali v hľadaní vinníka v kauze Gorila. Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 povedal, že Robert Fico (Smer-SD) sa dlhodobo snaží, aby v kauze nefiguroval, je však jediným aktérom z aktívnych politikov, ktorý do bytu na Vazovovej ulici, spomínaného v spise Gorila, chodil.
Ako zdôraznil, do bytu nechodil ani Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS), ani Béla Bugár (Most-Híd) a ani Gabriel Palacka. „Ja pevne verím a držím mu palce, aby konečne nabral odvahu a by sa konečne priznal po niekoľkých týždňoch, lebo celkom zjavne sa tam nerozprávali len o Coca-Cole, ale aj o iných veciach,“ dodal minister s tým, že Fico je jeden z podozrivých.
„V zúfalstve, do ktorého sa dostala pravica, sa snaží pán Lipšic účelovo a neodôvodnene vtiahnuť do kauzy druhej Dzurindovej vlády stranu Smer–SD, ktorá bola v tom období v opozícii. Odporúčame mu sústrediť sa na informácie zo spisu Gorila, ktoré hovoria o delení provízií z privatizácie, na ktorom sa mala podieľať jeho materská strana KDH,“ reagoval na Lipšicove slová v tlačovej správe Smer-SD.
Detaily z vyšetrovania kauzy minister Lipšic prezradiť nechcel. Informoval však, že vyšetrovanie prebieha v plnom prúde a v súčasnosti sa preverujú finančné transakcie. Chválil tiež prácu polície, ktorá podľa neho veľmi dobre zvládla rozsiahle piatkové protesty proti korupcii v politike.
Napáda sa aj pravica
S ministrom D. Lipšicom ale nie je príliš spokojný jeden z jeho koaličných partnerov. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda na tlačovej besede kritizoval jeho prácu pri vyšetrovaní.
„Čo robila polícia za ministrovania Lipšica rok a pol? Policajný prezident Jaroslav Spišiak bol do Gorily zainteresovaný už v roku 2005. Čo robil Spišiak štyri roky, keď bol ticho? Prečo Spišiak čušal doteraz? Možno čakal na vhodnú príležitosť, tá prišla s parlamentnými voľbami,“ vyhlásil dnes M. Dzurinda.
Zároveň pripomenul, že D. Lipšic prišiel na vládu, keď bola odvolávaná šéfka Fondu národného majetku (FNM) Anna Bubeníková a členov vlády ohuroval informáciami z verejných zdrojov, ktoré sa týkali obchodných aktivít manžela šéfky FNM. Ona sa proti tomu ohradila. D. Lipšic následne povedal, že ide o príliš veľa náhod.
M. Dzurinda tiež vyzval na vyšetrenie celého prípadu a opakovanie odmietol, že by sa SDKÚ-DS podieľala na korupčných aktivitách a brala provízie. Pripustil ale, že sa stretol s predstaviteľom Penty Jaroslavom Haščákom vo februári 2009 v rodinnom dome u Ivety Radičovej v Novej Dedinke. O stretnutie ho mala požiadať I. Radičová a nevidí na tom nič zlé. S Haščákom sa rozprávali o politike. Netyká si s ním. Z finančnej skupiny J&T by asi nespoznal nikoho.
Vyšetrovanie bežalo aj pred zverejnením
Polícia začala prípad Gorila vyšetrovať po nástupe súčasného vedenia a teda ešte predtým, ako bol spis zverejnený na internete, uviedol dnes agentúre SITA hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel. Reagoval tak na dnešné vyhlásenia šéfa SDKÚ-DS M. Dzurindu, podľa ktorých polícia za ministrovania D. Lipšica v tomto prípade nekonala. Podľa G. Grendela bola Gorila vyšetrovaná až do okamihu, keď si vojenská prokuratúra vyžiadala spis od Úradu boja proti korupcii a zastavila trestné stíhanie v tejto veci.
„Toto rozhodnutie vojenskej prokuratúry vyšlo na svetlo sveta až po tom, ako bol spis Gorila zverejnený na internete a médiá sa začali zaujímať o to, či sa týmto prípadom polícia v minulosti zaoberala. Faktom je, že sa zaoberala, ale faktom je aj to, že prokuratúra tento prípad odňala a už neinformovala políciu, že zastavila trestné stíhanie vo veci,“ vysvetlil G. Grendel.
Ilustračné foto na titulke - SITA / Marián Peiger