Slovenská informačná služba (SIS) podľa ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) naozaj uskutočnila akciu Gorila. Označil ju za legálnu a legitímnu. Spis z akcie podľa neho skartoval policajný Úrad boja proti korupcii v roku 2008, ďalší dokument však mala v archíve premiérka Iveta Radičová, ktorá ho tento týždeň odovzdala vyšetrovateľom. Minister tiež vyhlásil, že informácie o podozreniach vyplývajúcich z Gorily mal k dispozícii bývalý premiér Mikuláš Dzurinda aj posledný minister vnútra jeho vlády Martin Pado (SDKÚ-DS).

Minister obviňoval z nezákonnej skartácie spisu bývalého šéfa Úradu boja proti korupcii Tibora Gašpara. Ten stál na čele úradu od roku 2005 až do roku 2010, teda ešte za druhej vlády M. Dzurindu a počas kabinetu Roberta Fica (Smer-SD). T. Gašpar nepoprel, že dokument bol naozaj skartovaný. „S písomnosťou sa postupovalo v súlade so zákonom," povedal. Dodal, že o zničení dokumentu zrejme rozhodla skartačná komisia, nie on osobne. „To nerobí riaditeľ úradu a nerobí sa to s jednou písomnosťou samostatne," poznamenal. Tvrdil tiež, že informácie polícia preverila.

D. Lipšic naopak argumentoval, že policajti mali spis vrátiť SIS. T. Gašpar sa bránil, že nevie o právnej úprave, ktorá by to vtedy vyžadovala.

Šéf SDKÚ-DS sa v televízii TA3 ohradil, že vyšetrovať mala polícia, nie on ako premiér. "On nevie, že on je ministrom vnútra a že rok a pol útvary policajného zboru pod jeho vedením nič nerobili? Preto sa snaží takto podlo hádzať špinu na niekoho iného?" odkázal M. Dzurinda D. Lipšicovi. Ústavní činitelia sú podľa neho viazaní zákonom o ochrane utajovaných skutočností. Predseda vlády dostáva informácie iba za účelom, aby vykonával svoju ústavnú funkciu. "Ja som nikdy nebol majorom polície," dodal M. Dzurinda. "Štyri roky nič policajti nevyšetrili za Fica, rok a pol za pána Lipšica,“ tvrdil.

Obhajoval sa aj exminister vnútra za Smer-SD Robert Kaliňák. „Minister má mnoho ďalších úloh, než aby ho pravidelne informovali z každého oddelenia, ako prebiehajú pravidelné skartácie,“ povedal. Dodal však, že pravidlá na ministerstve by mali umožňovať vystopovať, čo sa presne s písomnosťou udialo a kto o tom rozhodol.

V dokumentoch s názvom Gorila a Gorila 1 sa píše o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou Penta. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Finančná skupina podozrenia odmietla.

Foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo