Minister vnútra Daniel Lipšic dnes na parlamentnom ústavnoprávnom výbore ocenil doterajší záujem tajnej služby o spoluprácu s vyšetrovacím tímom. Zároveň zdôraznil, že všetky štátne orgány vrátane SIS sú v súlade s trestným poriadkom povinné spolupracovať. Podotkol, že SIS je podľa jeho informácií pripravená pomôcť pri odhaľovaní páchateľov korupcie, ktorá sa spomína v spise Gorila. „Je tu prísľub, verejne daný premiérke Ivete Radičovej, mne a aj vyšetrovaciemu tímu, že spolupráca bude ústretová a ja pevne verím, že bude,” dodal minister. D. Lipšic neinformoval o procesných úkonoch, ktoré vyšetrovací tím urobil a robí.
Prácu, ktorú služba v súvislosti s medializovaným spisom Gorila odviedla, označil pred poslancami za vynikajúcu spravodajskú akciu. „Obávam sa, že ide o vrchol ľadovca," dodal. „Pre charakter krajiny by bolo trestuhodné, keby sme tento prípad nevedeli aj trestnoprávne dotiahnuť do konca,” povedal D. Lipšic. Podľa ministra by v trestnom konaní výrazne pomohlo, ak by Slovensko malo zavedenú zodpovednosť právnických osôb, aby bolo možné firmám, ktoré sú podozrivé z podielu na trestnej činnosti, blokovať majetok.
Ešte nie je definitívne jasné, či boli dokumenty na Úrade boja proti korupcii pod vedením vtedajšieho riaditeľa Tibora Gašpara v máji 2008 skartované v rozpore so zákonom. Predbežné vyjadrenie inšpekcie hovorí, že spis bol skartovaný protiprávne, v rozpore s vyhláškou Národného bezpečnostného úradu SR.
Ústavnoprávny výbor NR SR dnes informácie prednesené ministrom zobral na vedomie a požiadal ho, aby informoval výbor o akýchkoľvek prekážkach, ktoré by mohli zmariť vyšetrovanie a odporučilo prezidentovi, aby zbavil pre účely vyšetrovania mlčanlivosti šéfa SIS Karola Mitríka. Problém môže nastať podľa ministra v zbavení mlčanlivosti bývalého šéfa SIS Jozefa Magalu. „To si musí vyjasniť vyšetrovací tím, špeciálny prokurátor s vedením spravodajskej služby,” povedal minister. Nemyslí si, že by vyšetrovanie na tomto probléme mohlo stroskotať.
Ilustračné foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo