V lietadle typu Boeing 737 sa podľa tohto oznámenia nachádzalo 149 cestujúcich a osem členov posádky. Stroj vzlietol o 07:38 SEČ a havaroval šesť minút po štarte. Podľa servera BBC z ľudí na palube, pochádzajúcich z 33 krajín, neprežil nikto.
Aktualizované o 14:20 - Podľa webu Pravda.sk boli na palube štyria Slováci. Pravda sa s odvolaním na novinársku etiku rozhodla najprv nezverejniť ich mená skôr, ako informácia bude zverejnená oficiálne. Neskôr uviedla s odvolaním sa na „vysokopostavený vládny zdroj“, že išlo o rodinu poslanca SNS Andreja Hrnka.
A. Hrnko neskôr sám na Facebooku uviedol, že medzi obeťami boli jeho manželka, syn aj dcéra.
Syn poslanca Martin Hrnko bol delegátom cestovnej spoločnosti Bubo, ktorá na Facebooku vyjadrila úprimnú sústrasť. „Martin bol vždy usmiaty, pokojný muž, ktorého extrémne bavilo cestovanie a v práci sprievodcu sa našiel. Veľmi rýchlo sa zaradil medzi našich najlepších sprievodcov. Bol to sprievodca s obrovským prehľadom a ľudským pokojným prístupom, ktorý chcel stráviť na cestách celý rok.“
Havária lietadla v Etiópii Zdroj: TASR / AP
Aktualizované o 17:51 - Štvrtou slovenskou obeťou nedeľnej havárie etiópskeho lietadla je charitatívna pracovníčka a projektová manažérka Danica Olexová. Informuje o tom Dobrá novina, stránka projektu eRko - Hnutia kresťanských spoločenstiev detí.
„S bolesťou sme sa v nedeľu dozvedeli, že na palube havarovaného lietadla bola aj naša kolegyňa, rozvojová pracovníčka Danica Olexová, ktorá cestovala na návštevu projektov v Keni,“ napísali jej spolupracovníci na sociálnej sieti.
Nehoda sa stala v okolí mesta Bishoftu (donedávna známeho pod názvom Debre-Zeit), približne 50 kilometrov južne od etiópskeho hlavného mesta Addis Abeba, spresňuje vyhlásenie letiska.
Etiópske aerolínie síce uviedli, že presné informácie o preživších či mŕtvych nateraz nemajú potvrdené, kancelária predsedu etiópskej vlády však už vyjadrila sústrasť rodinám obetí.
Bezprostredne neboli známe ani podrobnosti o príčine tohto leteckého nešťastia.
BBC uvádza, že model lietadla Boeing 737 Max 8 bol nový, rad bol uvedený iba v roku 2016. Lietadlo sa dostalo do flotily v júli minulého roka.
Tlačové agentúry už predtým informovali, že lietadlo Boeing 737-8 MAX bolo nové a leteckej spoločnosti ho výrobca dodal v polovici novembra minulého roku.
Naposledy toto lietadlo prešlo technickou kontrolou 4. februára. Nalietaných malo len 1 200 hodín. Pilot bol skúsený, v leteckej spoločnosti pracoval od roku 2010, uviedol generálny riaditeľ leteckej spoločnosti Tewolde Gebremariam.
Etiópska letecká spoločnosť mala podľa webu BBC relatívne dobrú reputáciu, posledný incident sa jej stal v roku 2010, keď jej lietadlo havarovalo v Stredozemnom mori. Pri incidente vtedy zomrelo 90 ľudí.
Havária lietadla v Etiópii Zdroj: TASR / AP
Medzi cestujúcimi lietadla spoločnosti Ethiopian Airlines, ktoré havarovalo v nedeľu ráno krátko po štarte z Addis Abeby, boli aj delegáti veľkej environmentálnej konferencie OSN zvolanej do Nairobi v Keni.
Informovala o tom v nedeľu agentúra AP, ktorá pripomenula, že medzi obeťami leteckého nešťastia sú občania viac ako 30 štátov vrátane SR.
Príčina havárie lietadla stále nie je známa. Stroj na linke do Nairobi v Keni vzlietol z Addis Abeby v nedeľu o 06.38 h SEČ a havaroval šesť minút po štarte. Zahynulo pritom všetkých 149 cestujúcich a osem členov posádky.
Agentúra AP s odvolaním sa na tlačovú konferenciu predstaviteľov leteckej spoločnosti uviedla, že pilot vyslal núdzový signál a od letového dispečera dostal povolenie na návrat na letisko.
Etiópsky premiér Abiy Ahmed nariadil dôkladné vyšetrenie nešťastia a prisľúbil pomoc rodinám obetí.
Spomínané podujatie - Environmentálne zhromaždenie OSN - sa začne v pondelok v Nairobi za účasti viac ako 4700 delegátov. prítomní budú aj viacerí prezidenti, premiéri, podnikatelia či diplomati, aktivisti a novinári. Konferencia potrvá do 15. marca.
Pellegrini sľúbil vládny špeciál
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám obetí havárie etiópskeho lietadla. Uisťuje ich, že vláda SR je v prípade potreby pripravená kedykoľvek poskytnúť vládny špeciál. Uviedol to vo svojom stanovisku na sociálnej sieti.
„S hlbokým zármutkom som krátko po pristátí v Paríži prijal informáciu, že medzi obeťami raňajšieho leteckého nešťastia etiópskeho lietadla boli aj štyria občania Slovenskej republiky. Chcem vyjadriť rodinám úprimnú a hlbokú sústrasť a uistiť ich, že vláda je v prípade potreby pripravená kedykoľvek poskytnúť vládny špeciál,“ povedal vo zverejnenom videu predseda vlády.
Aj úrezident SR Andrej Kiska vyjadril úprimnú sústrasť poslancovi Národnej rady SR Antonovi Hrnkovi (SNS), ktorý pri havárii etiópskeho lietadla prišiel o manželku, syna i dcéru, a tiež pozostalým po štvrtej slovenskej obeti nešťastia.
„Asi sa nedá slovami opísať utrpenie, ktorým prechádza rodina, keď náhle zomrie blízky človek. O čo väčší žiaľ musí prežiť človek, keď mu takto náhle a tragicky zomrú manželka a dve deti. Úprimnú sústrasť, pán Hrnko, vám aj celej vašej rodine,“ uviedol prezident.